Tokio 2020: Znamy imiona maskotek igrzysk i paraolimpiady!

Inne
Tokio 2020: Znamy imiona maskotek igrzysk i paraolimpiady!
Fot. PAP

Futurystyczną postać ze szpiczastymi uszami w biało-niebieską kratę, która została wybrana maskotką letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku, nazwano Miraitowa. Z kolei postać w biało-różową szachownicę, która będzie maskotką paraolimpiady to Someity.

Miraitowa to połączenie dwóch japońskich słów: "mirai" - oznaczające przyszłość i "towa" - wieczność. Z kolei Someity nawiązuje do kwiatu wiśni.

Wyboru maskotek dokonało 6,5 miliona japońskich dzieci - ze szkół w kraju i za granicą - w dniach od 11 grudnia do 22 lutego. Każda klasa miała jeden głos. Jednak dopiero w niedzielę maskotkom nadano imiona.

- Wy również jesteście częścią tej olimpiady. Wybraliście te dwie postaci. Te kandydatury wybrało blisko pięć milionów uczniów, więc olimpiada należy do wszystkich, a nie tylko do sportowców. Mamy nadzieję, że wszyscy się zjednoczą i razem osiągniemy sukces. Jednak do tego potrzebujemy wspólnej pracy - powiedział do dzieci szef komitetu organizacyjnego igrzysk Tokio 2020 i były premier Japonii Yoshiro Mori.

Organizatorzy w ubiegłym roku otrzymali ponad dwa tysiące zgłoszeń w ogólnokrajowym konkursie. W grudniu zostały wyłonione trzy pary. Zwycięska jest autorstwa ilustratora i rysownika Ryo Taniguchiego. Jego projekt zebrał ponad połowę głosów i zdecydowanie pokonał dwie pozostałe kandydatury.

Igrzyska w Tokio zaplanowane są w terminie 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku.

JW, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze