Tour de France: Kolarz Sky wykluczony za uderzenie rywala

Inne
Tour de France: Kolarz Sky wykluczony za uderzenie rywala
fot. PAP/EPA

Włoski kolarz Gianni Moscon z grupy Sky, której barwy reprezentują otwierający klasyfikację generalną Brytyjczycy Geraint Thomas i Chris Froome, a także Michał Kwiatkowski, został wykluczony z wyścigu Tour de France za uderzenie rywala na trasie niedzielnego etapu.

"Jury wykluczyło go z wyścigu za uderzenie jednego z zawodników francuskiej ekipy Fortuneo-Samsic" - poinformowano. Do incydentu, który został oficjalnie określony jako "szczególnie poważna agresja", miało dojść krótko po starcie w Millau.

 

Dyrektor generalny Sky Dave Brailsford powiedział, że grupa "popiera i akceptuje decyzję" organizatorów, a w najbliższym czasie wyjaśni z kolarzem jego zachowanie, które było "rozczarowujące i nieakceptowalne", oraz przeprosił w imieniu teamu poszkodowanego, którym miał być Elie Gesbert.

 

24-letni Moscon po 14 etapach zajmował 116. lokatę, ze stratą ponad dwóch godzin do lidera.

 

Przed rokiem Włoch, specjalista od klasyków, który w TdF pełni rolę pomocnika, był zawieszony przez kierownictwo własnego zespołu na sześć tygodni za rasistowskie zachowanie wobec jednego z francuskich kolarzy. W poprzedniej "Wielkiej Pętli" również był zamieszany w upadek jednego z rywali, ale ostatecznie został oczyszczony z podejrzeń przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI).

 

Grupa Sky jest bardzo niepopularna we Francji od kiedy jej brytyjski zawodnik Bradley Wiggins wygrał najbardziej prestiżowy wyścig w 2012 roku, rozpoczynając dominację tej ekipy. W czterech z pięciu następnych edycji triumfował Froome.

 

Brytyjczyk kilka dni przed startem został oczyszczony przez UCI z podejrzeń o stosowanie dopingu i dopuszczony do startu. I choć zaapelował do kibiców o "pozytywny doping", to wzdłuż trasy pojawiają się transparenty łączące Sky i jego osobiście z niedozwolonym wspomaganiem, a podczas etapu l'Alpe d'Huez Froome został przez jednego z widzów uderzony w ramię. Obiektem ataków był także wcześniej, choćby w 2015 roku, kiedy został oblany... moczem.

 

Prowadzący w klasyfikacji generalnej Thomas, po jednym z dwóch etapowych zwycięstw, został wygwizdany w trakcie dekoracji. Po 15 etapach ma 1.39 przewagi nad Froome'em.

 

Poniedziałek jest drugim w tegorocznej edycji dniem przerwy. Później kolarzy czekają zmagania w Pirenejach.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie