Liga Mistrzów: Jak i kiedy powstał hymn Champions League?

Piłka nożna
Liga Mistrzów: Jak i kiedy powstał hymn Champions League?
fot. PAP

Najbardziej prestiżowe europejskie rozgrywki klubowe w 1992 roku zmieniły nazwę, a Puchar Europy został zastąpiony przez Ligę Mistrzów. Reorganizacja przyniosła wiele ciekawych innowacji, a jedną z nich było pojawienie się oficjalnego hymnu Champions League, odgrywanego przed każdym spotkaniem. Jak powstawał najbardziej znany utwór obecny na piłkarskich stadionach?

Historia hymnu Ligi Mistrzów zaczyna się już w 1727 roku, kiedy to miała miejsce koronacja króla Wielkiej Brytanii - Jerzego II Hanowerskiego. Z tej okazji wybitny, niemiecki kompozytor Georg Friedrich Händel skomponował hymn koronacyjny pt. "Zadok the Priest". Utwór ten od chwili powstania aż do czasów obecnych, jest wykonywany podczas uroczystości koronacyjnej brytyjskich monarchów. Stał się również inspiracją dla współczesnego angielskiego kompozytora Tony'ego Brittena, który w 1992 roku, przez swojego menedżera dostał propozycję napisania i skomponowania hymnu Ligi Mistrzów. UEFA chciała, aby utwór, który wprowadziłby piłkę klubową w nową erę, miał w sobie coś z muzyki klasycznej. Dwa lata wcześniej na mundialu we Włoszech z pozytywnym wydżwiękiem spotkała się bowiem śpiewana przez Trzech Tenorów pieśń "Nessun Dorma", która towarzyszyła mundialowi w 1990 roku.

- Chuliganizm był wtedy wielki, wielkim problemem i UEFA chciała pokazać grę w piłkę nożną także z tej łagodnej strony, zabrać ją w zupełnie inne rejony - wspominał Britten w jednym z wywiadów w 2013 roku. - Dlatego wziąłem charakterystyczny fragment od Händla i napisałem to na własną nutę. Hymn ma w sobie coś z Händla, ale wole myśleć, że to nie całkowite "ździerstwo" - stwierdził angielski kompozytor. Prawa do skomponowanej przez niego pieśni przejęła UEFA, ale Britten przez kolejne lata miał otrzymywać tantiemy z użytkowania utworu.

Oficjalna wersja hymnu, która towarzyszy rozgrywkom Ligi Mistrzów od sezonu 1992/1993, została wykonana przez Królewską Orkiestrę Filharmoniczną z siedzibą w Londynie oraz zaśpiewana przez chór brytyjskiej orkiestry kameralnej Academy of St. Martin in the Fields. Refren śpiewany jest w trzech oficjalnych językach Unii Europejskich Związków Piłkarskich: angielskim, francuskim raz niemieckim. Pełna wersja pieśni trwa około trzech minut, ale istnieją także krótsze warianty hymnu, które poprzedzają każde spotkanie rozgrywane w ramach rozgrywek UEFA Champions League. Utwór towarzyszy także telewizyjnej czołówce podczas transmisji w każdym kraju pokazującym rozgrywki. Od 2009 roku na finały Ligi Mistrzów są zaś przygotowywane specjalne wersje wokalne, zawierające język gospodarza meczu finałowego. Po raz pierwszy hymn w nieco odmienionej wersji zaśpiewał Andrea Bocelli.

 Słowa hymnu:

1. Ce sont les meilleures équipes Oto najlepsze zespoły
Sie sind die allerbesten Mannschaften Oto najlepsze zespoły
The main event Główne wydarzenie

Refren:
Die Meister Mistrzowie
Die Besten Najlepsi
Les Grandes Équipes Największe zespoły
The Champions Mistrzowie

2. Une grande réunion Wielkie spotkanie
Eine große sportliche Veranstaltung Wielkie wydarzenie sportowe
The main event Główne wydarzenie

Ils sont les meilleurs Oni są najlepsi
Sie sind die Besten Oni są najlepsi
These are the champions To są mistrzowie

Refren:
Die Meister Mistrzowie
Die Besten Najlepsi
Les Grandes Équipes Największe zespoły
The Champions Mistrzowie

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – nowy sezon 2018/2019 Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA w nowych kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI.

psl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze