MŚ w żeglarstwie: Polacy powalczą w Danii o kwalifikacje olimpijskie

Inne
MŚ w żeglarstwie: Polacy powalczą w Danii o kwalifikacje olimpijskie
Fot. PAP

Z udziałem blisko 1400 żeglarzy z 90 krajów rozpoczną się w czwartek w duńskim Aarhus mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich. Do 12 sierpnia 37 Polaków walczyć będzie o kwalifikacje dla kraju na igrzyska Tokio 2020.

W składzie biało-czerwonej ekipy jest 38 zawodników, bowiem jeden - Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno) wystąpi w kiteboardingu, który po raz pierwszy znalazł się w programie tej imprezy, natomiast olimpijski debiut ta konkurencja będzie miała w 2024 roku w Paryżu.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpią zawodnicy klas Finn oraz 470 i oni będą ścigali się w dniach 2-9 sierpnia. W Finnie Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Andrzej Romanowski (AZS Poznań), a w 470 brązowe medalistki mistrzostw Europy Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń/WCSS).

Najliczniej reprezentowana będzie windsurfingowa klasa RS:X, w której w dniach 5-12 sierpnia powalczy aż dziesięcioro Polaków: Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Kamila Smektała (YKP Warszawa), Maja Dziarnowska, Małgorzata Białecka, Karolina Lipińska (wszystkie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Paweł Tarnowski (SKŻ), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń).

Taki sam termin rywalizacji mają katamarany klasy Nacra 17 i w Danii pojawią się dwa polskie duety: Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska oraz Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (wszyscy UKS Navigo Sopot). Obie załogi zostały utworzone dopiero w tym roku, więc - zdaniem trenera głównego kadry Pawła Kowalskiego - każda impreza to zbieranie dla nich cennego doświadczenia.

W dniach 3-10 sierpnia ścigać się będą klasy Laser Standard i Laser Radial, a do walki w tych konkurencjach przystąpią: Agata Barwińska (MOS SSW Iława), Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Anna Brzozowska (CŻ Szczecin) oraz Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań).

Natomiast od 4 do 11 sierpnia o igrzyska ubiegać się będą klasy 49er i 49erFX. W tej pierwszej wystąpią dwie polskie załogi, które regularnie zajmują wysokie pozycje w regatach międzynarodowych. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zostali w lipcu wicemistrzami Europy, a czwarte miejsce zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).

Wśród kobiet wystartują coraz lepiej radzące sobie Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które na wspomnianych mistrzostwach kontynentu uplasowały się na ósmej pozycji. Dobrze radzą sobie w tym sezonie także siostry Madeleine i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn), które "w Aarhus mogą nas miło zaskoczyć" - uważa trener Kowalski.

Podczas tej imprezy kwalifikacje na igrzyska do Tokio uzyska 18 państw w klasie Laser Radial, 14 w Laserze Standardzie, 11 w klasie RS:X kobiet, dziesięć w RS:X mężczyzn i po osiem w pozostałych konkurencjach.

Poza kwalifikacjami dla krajów, dla większości polskich żeglarzy, oprócz klasy RS:X, mistrzostwa w Danii będą pierwszymi zawodami, zaliczającymi się do rywalizacji imiennej. W Aarhus punkty do tej klasyfikacji będą dawały miejsca od pierwszego do 20.

JW, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze