Collina nie jest już szefem sędziów UEFA

Piłka nożna
Collina nie jest już szefem sędziów UEFA
fot. PAP

Po ośmiu latach Włoch Pierluigi Collina z powodów osobistych przestał być szefem sędziów UEFA. 58-letni były arbiter pozostał jednak na czele komisji sędziowskiej FIFA.

Collina był gorącym zwolennikiem wprowadzenia systemu VAR, który w tym roku został zastosowany na mistrzostwach świata w Rosji. UEFA nie zdecydowała się jednak wprowadzić tego systemu w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Prezydent UEFA Aleksandr Ceferin uznał, że wprowadzenie tej technologii wymaga jeszcze więcej czasu.

- Pierluigi przeniósł tę samą wizję, zrozumienie i talent do swojej roli w UEFA, jakie prezentował w sędziowaniu - napisał Ceferin w oficjalnym oświadczeniu

Collina zostanie zastąpiony przez innego Włocha Roberto Rosettiego.

- W ostatnich latach UEFA była liderem w rozwoju sędziów i nie mogę się doczekać wyzwania, jakim jest kontynuowanie i udoskonalanie tego procesu - dodał Ceferin.

Collina, który wyróżnia się charakterystyczną łysiną, jako arbiter prowadził m.in. finał Ligi Mistrzów w 1999 roku i finał mistrzostw świata w 2002 roku. Karierę sędziowską zakończył w 2005 roku.

UEFA osiągnęła duże postępy w rozwoju sędziów, kiedy przewodził im Collina. W tym czasie zostały opracowane systemy mające na celu poprawę technologii szkolenia, systemów rozpracowywania zespołów i piłkarzy pod względem taktycznym, czy metod żywienia.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie