Liga Europy: Awans Lecha z kłopotami. Trzy czerwone kartki i hat-trick Gytkjaera!

Dogrywki potrzebowali piłkarze Lecha Poznań, aby zapewnić sobie awans do III rundy kwalifikacji do fazy grupowej Ligi Europy. Podopieczni Ivana Djurdjevicia ostatecznie pokonali białoruski Szachtior Soligorsk 3:1 i przedłużyli swoje wojaże w europejskich pucharach. W następnej rundzie Kolejorz zagra z belgijskim Genk.

Od pierwszych minut to zawodnicy ze stolicy Wielkopolski sprawiali zdecydowanie lepsze wrażenie, częściej utrzymując się przy piłce i stwarzając sobie dogodne sytuacje podbramkowe. Swoją przewagę gospodarze udowodnili po upływie pierwszego kwadransa. Znakomitą akcję na lewym skrzydle przeprowadził Ivan Kostevych, który odegrał piłkę do Darko Jevticia, a ten szybko odegrał do Christiana Gytkjaera. Duńczykowi nie pozostało nic innego jak umieścić futbolówkę w siatce.

Poznanianie nie zamierzali odpuszczać i cały czas dominowali. W 23. minucie w poprzeczkę trafił Gytkjaer, natomiast nie do zatrzymania przez obrońców z Białorusi był Kostevych, który szalał na skrzydle. Przyjezdni stworzyli sobie jedną dogodną sytuację w pierwszej połowie. Prostopadłe zagranie z głębi pola otrzymał Elis Bakaj, ale oddając strzał na wślizgu posłał futbolówkę obok słupka.

Odpowiedź Lechitów mogła być jednak natychmiastowa, bowiem znowu swoją szansę miał Gytkjaer. Z kilku metrów jego strzał obronił golkiper z Soligorska. Napastnik Kolejorza oraz Kostevych byli zdecydowanie najbardziej aktywni w pierwszej połowie spotkania.

Wydawało się, że w drugiej części tego meczu Lech nadal będzie kontrolował przebieg wydarzeń i postara się powiększyć prowadzenie. Niestety polski zespół zbyt szybko zaczął grać zachowawczo i został za to ukarany. W 79. minucie olbrzymie zamieszanie w polu karnym miejscowych wykorzystał Denis Laptev, który z najbliższej odległości piętką umieścił futbolówkę w siatce.

To mocno zbiło z tropu gospodarzy, którzy jeszcze w doliczonym czasie gry mogli przypieczętować sobie awans. Mateusz Makuszewski wyłożył piłkę Joao Amaralowi w polu karnym, który był kompletnie niepilnowany przez rywali. Pierwszy strzał został jednak zatrzymany, a dobitka powędrowała nad bramką. To oznaczało dodatkowe emocje dla ponad 16 tysięcznej publiczności.

Dogrywka na szczęście potoczyła się po myśli Lecha, który szybko odzyskał prowadzenie, a konkretnie uczynił to niezawodny Gytkjaer, który wykorzystał podanie od Amarala.

Oba zespoły były niesamowicie zmęczone. Przyjezdnym zdecydowanie brakowało już sił, aby móc doprowadzić do zwycięskiego remisu. W samej końcówce doszło jeszcze do dwóch ważnych wydarzeń. Najpierw hat-tricka skompletował Duńczyk, Gytkjaer po asyście Amarala, a następnie piłkarzom Szachtiora zdecydowanie puściły nerwy. W konsekwencji arbiter pokazał zawodnikom tej drużyny aż trzy czerwone kartki! Ta jedna jeszcze zanim Lech ustalił wynik na 3:1 i zapewnił sobie awans do III rundy kwalifikacji do fazy grupowej Ligi Europy. Ich rywalem będzie belgijski Genk.

Lech Poznań - Szachtior Soligorsk 3:1 po dogrywce (1:0, 1:1, 2:1)

Bramki: Gytkjaer 15, 94, 118 - Łaptiew 79

Lech Poznań: Jasmin Burić - Rafał Janicki (46. Maciej Orłowski), Thomas Rogne, Vernon De Marco - Maciej Makuszewski, Tomasz Cywka, Pedro Tiba (97. Łukasz Trałka), Maciej Gajos (89. Mihai Raduț), Wołodymyr Kostewycz - Christian Gytkaer, Darko Jevtić (66. Joao Amaral)

Szachtior Soligorsk: Andriej Klimowicz - Igor Burko, Pawieł Rybak, Maksim Bordaczow, Siergiej Matwiejczik - Jurij Kowalow, Aleksandr Sielawa, Július Szöke (91. Michaił Szybun), Róger Canas (73. Witalij Lisakowicz), Maks Ebong (46. Siergiej Bałanowicz) - Elis Bakaj (65. Dienis Łaptiew)

Żółte kartki: Cywka, Tiba, Makuszewski - Ebong, Burko, Rybak, Szöke, Łaptiew, Matwiejczik, Bałanowicz

Czerwone kartki: Bałanowicz (117, za drugą żółtą), Rybak (120, za drugą żółtą), Łaptiew (120, za drugą żółtą)

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – nowy sezon 2018/2019 Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA w nowych kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI.

Relacja zakończona

Koniec meczu! Po sporych męczarniach Lech Poznań wygrał 3:1 i awansował do III rundy kwalifikacji.

Olbrzymie przepychanki na połowie boiska! Gościom zdecydowanie puściły nerwy! W konsekwencji arbiter pokazał im dwie czerwone kartki! Szachtior kończy mecz w ósemkę!

Goool! Świetna odpowiedź Lecha, który prawdopodobnie zapewnił sobie tym samym awans do III rundy. Asysta Amarala i hat-trick Gytkjaera!

Żółta kartka dla Balanovicha, który po chwili otrzymuje drugą za dyskusję i w konsekwencji czerwoną!

To nie jest dzień Amarala, którego kolejny strzał powstrzymuje Klimovich.

Obie ekipy niesamowicie zmęczone. Goście muszą atakować, aby doprowadzić do remisu.

Zaczynamy drugą połowę dogrywki!

Chwila odpoczynku i gramy dalej.

Koniec pierwszej połowy dogrywki!

Żółta kartka dla Sergeia Matviejchika za faul na Makuszewskim.

Zmiana w poznańskim teamie. Łukasz Trałka za Pedro Tibę.

Kolejne próby Amarala, ale jego dwa strzały zablokowane.

Na pewno nie będzie w tym meczu konkursu jedenastek.

Goool!!! Radut podaje do wbiegającego w pole karnego Amarala, a ten podaniem po ziemii posyła piłkę wzdłuż linii bramkowej do Gytkjaera, który zdobywa bramkę.

Żółta kartka za faul dla Lapteva.

Emocji nie brakuje także w rywalizacji Rio Ave z Jagiellonią Białystok, gdzie w samej końcówce jest wynik 4:4. W pierwszym starciu polski zespół wygrał 1:0.

Zaczynamy dogrywkę!

W dogrywce zespołom przysługuje dodatkowa czwarta zmiana. Skorzystał z tego opiekun gości, który posłał w bój Michaiła Szybuna za Juliusa Szoke.

Koniec meczu! To jednak nie jest koniec rywalizacji w dwumeczu! Przed nami dogrywka.

To mogła być akcja Lecha na wagę awansu! Makuszewski wyłożył piłkę Amaralowi w polu karnym, który był kompletnie niepilnowany przez rywali. Pierwszy strzał został jednak zatrzymany, a dobitka powędrowała nad bramką.

Sędzia z Niemiec dolicza pięć minut.

Plac gry opuścił Maciej Gajos, którego zastąpił Mihai Radut.

Szoke przy wźlizgu wybił piłkę na aut... dłonią. Z pretensjami do arbitra głównego rzucili się poznanianie, tym bardziej, że zawodnik przyjezdnych ma już na swoim koncie żółtą kartkę. Sędziowie jednak nie zauważyli niczego złego.

Obu ekipom wyraźnie brakuje sił, a zanosi się na dodatkowy czas gry.

Żółta kartka dla Makuszewskiego i niebezpieczeństwo w postaci rzutu wolnego dla gości na lewym skrzydle, blisko pola karnego.

Taki wynik oznacza remis w dwumeczu, a więc dogrywkę...

Goool!!!! Olbrzymie zamieszanie w polu karnym, a dokładnie tuż przed linią bramkową. Piłkę do siatki Lecha wepchnął piętką Laptev.

Lech szanuje wynik, ale nie może zbyt głęboko cofnąć się do defensywy. Rywalom brakuje tylko jednej bramki do dogrywki.

Trzecia zmiana w szeregach przyjezdnych. Za Rogera Canasa pojawia się Witalij Lisakowicz.

Tiba wyraźnie pociągał swojego rywala za koszulkę na połowie boiska i otrzymuje za to żółtą kartkę.

Szybka kontra Lechitów po rzucie rożnym gości. Burić błyskawicznie uruchomił Amarala, który wpadł w pole karne i oddał płaski strzał po długim rogu. Nogami interweniował bramkarz, który wybił piłkę na corner.

Poważny błąd piłkarzy Lecha, którzy stracili piłkę na swojej połowie. Jeden z zawodników Szachtiora natychmiast zdecydował się na strzał z dystansu, ale futbolówka wylądowała na rzucie rożnym.

Roszada także w ekipie Lecha. Darko Jevtić schodzi z boiska, a w jego miejsce Joao Amaral.

Julius Szoke ukarany żółtą kartką. Z boiska zszedł natomiast Elis Bakaj, którego zastąpił Denis Laptev.

Kolejny faul na Tibie. Dośrodkowanie z rzutu wolnego, ale zbyt głębokie i z trudem piłkę ratował przed linią końcową Orłowski.

Mocno na środku boiska ucierpiał Tiba, ale wstał i gra dalej.

Jevtić i Kostevych znowu zagroźili rywalom. Ten pierwszy wypuścił w uliczkę swojego kolegę, który wpadł w pole karne, wyprzedził bramkarza, ale po chwili został przez niego zatrzymany.

Tym razem żółtą kartkę ujrzał Tomasz Cywka.

W jednej z sytuacji ucierpiał Maciej Gajos, ale może już kontynuować grę.

Zaczynamy drugą połowę!

Mamy zmiany w obu zespołach. W miejsce Rafała Janickiego wchodzi Damian Orłowski. W ekipie gości Maksa Ebonga zastąpił Sergey Balanovich.

Koniec pierwszej połowy! Lech Poznań prowadzi z Szachtiorem Soligorsk 1:0 i jest to rezultat w pełni zasłużony. Kolejorz zdecydowanie dominował i mógł jeszcze zdobyć kilka bramek.

Kanonada Lecha trwa! Gytkjaer kolejny raz głową, ale zblokowany. Dobitka z linii pola karnego Tiby obok słupka.

Arbiter dolicza trzy minuty.

Chwilę później analogiczna sytuacja z dośrodkowaniem na prawym skrzydle Makuszewskiego. Tym razem jednak Duńczyk miał obrońcę na plecach i trudno było mu skontrować futbolówkę.

Dośrodkowanie Kostevycha na "nos" do Gytkjaera, ale ten głową skierował piłkę wprost w dłonie bramkarza Szachtiora.

Nowy nabytek Lecha może być zadowolony z gry swoich kolegów.

Po tym faulu rzut wolny dla Lecha z kilkudziesięciu metrów, ale strzał Gajosa powędrował wysoko nad poprzeczką.

Żółta kartka dla Rybaka, który nieprzepisowo zatrzymał rozpędzonego Gytkjaera.

Jeden z nielicznych strzałów z dystansu. Na taki wariant zdecydował się Tomasz Cywka, ale uderzenie bardzo niecelne.

"Kostevych show" i jego kolejna indywidualna akcja po której strzał w polu karnym oddał Jevtić. Jego uderzenie zostało zablokowane.

Mamy przerwę w grze, bowiem zawodnicy obu drużyn, Janicki i Canas zderzyli się głowami i potrzebują pomocy.

Kilkadziesiąt sekund później i znowu zagrożenie ze strony Lecha! Strzał Gytkjaera z kilku metrów kapitalnie obronił Klimovich.

Szybka odpowiedź Lecha! Niezmiernie aktywny Kostevych na lewym skrzydle zagrywa płasko do środka wzdłuż linii bramkowej, ale zabrakło finalizacji.

To mogło, to powinno być 1:1! Olbrzymie szczęście Lecha w tej sytuacji. Prostopadłe zagranie Burko do nadbiegającego Bakaja, który sięgnął piłkę na wślizgu i minimalnie chybił obok słupka.

Makuszewski zszedł z prawego skrzydła do środka i oddał strzał po długim rogu, który powędrował nad bramką.

Poprzeczka! I znowu Gytkjaer po dośrodkowaniu Kostevycha. Dobra gra Lecha.

Oto jedyny strzelec tego meczu.

W dwumeczu Lech prowadzi 2:1. Rywale potrzebują gola do dogrywki.

Dwie żółte kartki dla zawodników Szachtiora w odstępie kilku chwil - w obu przypadkach za ewidente faule. Ukarani zostali Ebong i Rybak.

Goool!!! Mamy pierwszą bramkę w tym spotkaniu, i co ważniejsze - dla Lecha! Akcja lewym skrzydłem Kostevycha, który zagrał do Jevticia, a ten z pierwszej piłki odegrał do Gytkjaera. Duńczyk z najbliższej odległości pokonał bramkarza gości.

Oglądamy na razie spokojną grę w wykonaniu obu drużyn.

... od bramki Burić.

Rzut rożny dla Białorusinów...

Jeden z zawodników Szachtiora wpadł w pole karne i upadł, ale sędzia pozostał niewzruszony.

Pierwsza groźna akcja Lecha! Płaskie dośrodkowanie z lewego skrzydła Kostevycha. Akcję zamknął Makuszewski, ale jego strzał zablokowany.

Zaczynamy!

Piłkarze już czekają na wyjście na murawę.

Witamy w relacji meczu Lech Poznań - Szachtior Soligorsk. Początek meczu o godz. 20:45. W pierwszym starciu padł remis 1:1.