ME Berlin 2018: Polska dominacja! Złoto Nowickiego, srebro Fajdka w rzucie młotem

Inne

Wojciech Nowicki wywalczył złoto, a Paweł Fajdek srebro w konkursie rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie. Medal brązowy zdobył Bence Halasz z Węgier.

Nowicki był liderem tabeli tegorocznych wyników (81,85), a w eliminacjach startował w grupie A i już w pierwszej próbie uzyskał rezultat 76,03. Fajdek startował grupie B, a awans do finału wywalczył po drugim rzucie na odległość 77,86.

 

Polacy byli zdecydowanymi faworytami konkursu. Przewidywano, że między sobą rozstrzygną kwestię dwóch pierwszych miejsc i tak też się stało.

 

Nowicki zaczął spokojnie, uzyskał 77,19 m w pierwszej próbie. Fajdek odpowiedział rzutem na 78,69 m i w ten sposób dwaj reprezentanci Polski znaleźli się na czele.

 

W drugiej serii Nowicki trafił w 80 metr, a Fajdek zaczepił młotem o siatkę i spalił rzut, więc biało-czerwoni zamienili się miejscami. W trzeciej Nowicki poprawił wynik (80,12), a jego najgroźniejszy rywal znów spalił – po jego próbie młot wylądował poza promieniem.

 

Od czwartej serii rozpoczął się ścisły finał – z dwunastki pozostało już tylko ośmiu czołowych zawodników. Fajdek znów spalił rzut, trzeci raz z rzędu trafił poza promień. Nowicki uzyskał 79 metrów i był wyraźnie niezadowolony po tej próbie.

 

W piątej kolejce Fajdek wreszcie trafił, ale młot poszybował na odległość 78,34 m. Po chwili oglądaliśmy nieudaną próbę Nowickiego. Ostatnia seria nie przyniosła zmiany kolejności w czołówce. Trzeci w stawce Bence Halasz z Węgier nie zdołał dorzucić do Polaków. Fajdek nie zagroził koledze z reprezentacji (76.02), a Nowicki po rzucie na odległość 78.81 mógł swiętować zdobycie mistrzostwa Europy.

 

– Będziemy się wspierać z Wojtkiem Nowickim, będziemy walczyć, by przywieźć do Polski dwa medale za pierwsze i drugie miejsce – mówił przed finałem Fajdek. Tak też się stało, żaden z rywali nie był w stanie nawiązać walki z Polakami. 

 

Wyniki:

1. Wojciech Nowicki (Polska) – 80,12 m
2. Paweł Fajdek (Polska) – 78,69 m
3. Bence Halasz (Węgry) – 77,36 m.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie