Garbarnia Kraków zagra jak przed wojną

Piłka nożna
Garbarnia Kraków zagra jak przed wojną
fot. CyfraSport

Piłkarski klub z Krakowa ma bogatą historię, w 1931 roku zdobył tytuł Mistrza Polski. Po wielu latach powrócił do 1 Ligi. Duńska marka hummel inspirując się przeszłością klubu stworzyła repliki retro, które mogą trafić do rąk kibiców.

W 1929 roku krakowski klub, rozgrywający mecze w dzielnicy Ludwinów sięgnął po wicemistrzostwo kraju. Tutaj zaczyna się historia nowych koszulek piłkarskich, zaprojektowanych dla Garbarni przez hummela w roku 2018. Firma stworzyła sześć projektów inspirowanych historią klubu. Fani wybiorą tę, która potem trafi do produkcji.
 
Oprócz mistrzostwa i wicemistrzostwa kraju, klub założony w 1921 roku klub przez pracowników Polskich Zakładów Garbarskich, może pochwalić się wieloma sukcesami. W 1932 roku zdobył Puchar Ministra Spraw Zagranicznych. W tym samym roku pokonał Bayern FC Monachium 8:0 i Victorię Berlin 3:1.
 
„Historia Garbarni to też historia Krakowa – mówi Nikodem Pałasz, dyrektor Zarządzający hummel Polska. – Rozpoczynając współpracę z tym legendarnym klubem chcieliśmy oddać ducha tego miasta. Kibice ocenią, czy się to udało”. Koszulki mają wiele interesujących detali, m.in. napisy „Garbarnia” i „Kraków” na wewnętrznej części kołnierzyka, rękawkach, złote logo, troczki przy kołnierzykach.
Po II Wojnie Światowej Garbarnia nie odnosiła już takich sukcesów, a od początku lat 70-tych przechodziła ciężki okres i była bliska upadku. Klub nie był pupilem władz, zburzono stadion na Ludwinowie, drużyna wylądowała na dnie rozgrywek.
 
„W 1990 roku nie wydarzyło się nic szczególnego. Nie było mistrzostwa ani żadnego pucharu. Dlaczego zaprojektowaliśmy koszulkę inspirowaną tą datą? To symboliczny moment odrodzenia klubu, który powrócił na boisko na Ludwinowie. Po prostu przetrwał.” – dodaje Pałasz.
 
Od sezonu 2018/2019 Garbarnia gra w Fortuna 1 Lidze. Władze klubu wraz z partnerem technicznym planują organizację meczu charytatywnego, w którym drużyna wystąpi w koszulkach retro.
 
Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze