Legenda hokeja ambasadorem chińskiego klubu ligi KHL

Zimowe
Legenda hokeja ambasadorem chińskiego klubu ligi KHL
Fot. PAP

Uznawany za najlepszego hokeistę wszech czasów Kanadyjczyk Wayne Gretzky będzie od sezonu 2018/19 ambasadorem chińskiego klubu ligi KHL, Kunlun Red Star. W rozgrywkach zaprezentuje się 25 klubów z siedmiu krajów.

Gretzky będzie patronował projektowi szkół hokejowych "Kunlun - Gretzky". Pierwsze z nich powstaną w trzech chińskich miastach we wrześniu i zgromadzą uzdolnioną młodzież w wieku 8-17 lat.

- Jestem niezmiernie zadowolony, że po raz pierwszy odwiedzę Chiny i spotkam się tam z kochającą hokej na lodzie młodzieżą, której jest w tym kraju coraz więcej - powiedział Gretzky.

KHL została założona w 2008 roku i ma charakter międzynarodowy, ponieważ oprócz drużyn rosyjskich grają w niej kluby z Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Słowacji, Finlandii i Chin.

Kieruje nią były szef komitetu organizacyjnego zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku Dmitrij Czernyszenko.

Kunlun Red Star występuje w dywizji Arkadija Czernyszowa w Konferencji Wschodniej z rosyjskimi klubami Admirałem Władywostok, Amurem Chabarowsk, Awangardem Omsk, Saławatem Jułajew Ufa i Sybirem Nowosybirsk oraz kazachskim Barysem Astana.

Chińczycy zagrają w KHL już trzeci sezon. Najlepiej spisali się w pierwszym, awansując w 2016-17 do fazy play off.

Urodzony 26 stycznia 1961 roku Gretzky grał w Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, St. Louis Blues i New York Rangers.

Ustanowił 40 rekordów zdobytych punktów sezonu regularnego ligi NHL, 15 rekordów play off, 6 rekordów meczu gwiazd. Zdobył cztery razy Puchar Stanleya z Edmonton Oilers oraz 9 razy tytuł najwartościowszego zawodnika sezonu.

Na lodowiskach NHL w fazie zasadniczej rozegrał 1487 meczów i zdobył 894 bramki, a w play off - 208 meczów i 122 bramki.

JW, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie