30-latek poprzednie sezony spędził we Włoszech. Zanim w letnim okienku transferowym przeniósł się do AC Milan, zagrał 84 mecze w barwach Fiorentiny i strzelił w nich 33 gole. Dla drużyny z San Siro rozegrał natomiast czterdzieści jeden spotkań, ale zdobył zaledwie sześć bramek. Pomimo nadal ważnego kontraktu z mediolańskim klubem, napastnik przeniósł się do Hiszpanii. Kwota transferu nie została podana.
 
Podczas mundialu w Rosji napastnik był bohaterem jednego ze skandali chorwackiej szatni. Pomimo słabej skuteczności został powołany przez Zlatko Dalica do ostatecznej kadry piłkarzy. Nie zagrał tam jednak ani jednego meczu, ponieważ już po pierwszym spotkaniu z Nigerią, skonfliktowany z trenerem, opuścił drużynę. Kalinic nie znalazł się wtedy w podstawowym składzie, co bardzo go dotknęło. Odmówił wyjścia na boisko jako rezerwowy, zasłaniając się bólem pleców i zakończył swoją przygodę z mistrzostwami świata.

Wśród nowych nabytków Atletico, których sprowadził Diego Siemeone, znajdują się również Francuz Thoma Lemar czy Hiszpan Rodri.