Fabio Jakobsen zwycięzcą pierwszego etapu BinckBank Tour

Holender Fabio Jakobsen z grupy Quick-Step wygrał pierwszy etap wyścigu kolarskiego BinckBank Tour, kiedyś zwanego wyścigiem Dookoła Beneluksu. Trasa o długości 177 kilometrów przebiegała z Heerenveen do Bolsward.

Na drugiej pozycji został sklasyfikowany Niemiec Marcel Kittel z ekipy Katiusza, a na trzeciej Australijczyk Caleb Ewan - grupa Mitchelton-Scott. Wszyscy w takim samym czasie 4:01.00.

Etap rozegrano w trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym deszczu. Jakobsen najszybciej finiszował z peletonu.

W imprezie bierze udział dwóch Polaków Łukasz Wiśniowski (Sky) i Maciej Bodnar z drużyny Bora-Hansgrohe. Na pierwszym etapie obaj nie znaleźli się w czołowej "10", ale przyjechali w peletonie w tym samym czasie, co zwycięzca. Bodnar został sklasyfikowany na 81. pozycji, a Wiśniowski na 90.

W klasyfikacji generalnej obaj tracą do lidera po 10 s., Bodnar jest 85., a drugi z Polaków 93.

Wyścig w Holandii i Belgii jest zaliczany do klasyfikacji UCI World Tour. Wcześniej znany był także pod nazwą Eneco Tour.

Impreza składająca się z siedmiu etapów potrwa do niedzieli. We wtorek kolarze będą rywalizować w jeździe indywidualnej na czas na prawie 13-kilometrowej trasie wokół miejscowości Venray.

W ubiegłym roku zwyciężył Holender Tom Dumoulin z grupy Sunweb, Bodnar zajął 60. miejsce. Dumoulin w klasyfikacji generalnej o 17 sekund wyprzedził Belga Tima Wellensa (Lotto-Soudal). Bodnar do triumfatora stracił 24.01.