Syn Borga idzie w jego ślady

Tenis
Syn Borga idzie w jego ślady
fot. PAP

Leo, najmłodszy syn słynnego szwedzkiego tenisisty Bjoerna Borga, idzie w ślady ojca. Ostatnio 15-letni zawodnik triumfował w mistrzostwach Szwecji do lat 16. W finale turnieju rozegranego na kortach w Norrkoping pokonał Rossa Weibulla 6:4, 6:4.

To kolejny sukces Borga juniora. Rok wcześniej Leo zwyciężył w mistrzostwach Szwecji do lat 15, wygrał także turniej Junior Salk Open.

Jego ojciec, dziś 62-letni Bjoern, zwyciężył w 11 turniejach wielkoszlemowych, zdobył także Puchar Davisa. W 1972 roku, jeszcze jako junior, wygrał singlową rywalizację chłopców podczas Wimbledonu.

Karierę zawodową rozpoczął w 1973 roku, a kontynuował ją do kwietnia 1983. W rankingu ATP gry pojedynczej Borg prowadził przez 109 tygodni.

Sześć razy wygrał French Open i pięć razy z rzędu Wimbledon. Dodatkowo raz był uczestnikiem finału Wimbledonu i cztery razy dochodził do decydującego o tytule meczu w US Open. Dwa razy był najlepszy w kończącym sezon turnieju Masters Grand Prix i dwa razy osiągał finał. Łącznie zwyciężył w 64 turniejach rangi ATP World Tour i 24 razy awansował do finału.

W deblu triumfował w czterech turniejach z cyklu ATP World Tour i trzykrotnie osiągał finał.

W 1975 roku przyczynił się do zwycięstwa Szwecji w Pucharze Davisa. Odniósł dwa singlowe zwycięstwa oraz deblowe w parze z Ove Bengtsonem w finale przeciwko Czechosłowacji, dzięki czemu Szwedzi wygrali 3:2.

W 1987 roku Borg został wprowadzony do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze