Brzozowska i Czarnecki zwycięzcami 24. Maratonu Solidarności

34-letnia Monika Brzozowska (NSZZ Solidarność Region Wielkopolska) i starszy o pięć lat Rafał Czarnecki (STS Skarżysko-Kamienna) wygrali w środę w Gdańsku 24. Orlen Maraton Solidarności. Po raz pierwszy od 2009 roku w tej imprezie triumfowali polscy biegacze.

Na trasie z Gdyni do Gdańska Czarnecki uzyskał 2:28.58, natomiast Brzozowska pokonała 42 km i 195 m w 2:57.29. Reprezentująca NSZZ Solidarność Region Wielkopolska zawodniczka, która rok temu była wśród kobiet trzecia, a dwa lata temu uplasowała się na czwartej pozycji, zajęła w klasyfikacji generalnej siódmą lokatę.

Polacy przełamali też hegemonię zagranicznych zawodników, bo od 2010 roku w tej imprezie triumfowali Kenijczycy. Tym razem zawodników z Afryki zabrakło na starcie, ale Czarnecki musiał odpierać ataki drugiego na mecie Ukraińca Dmitrija Pożewilowa. Trzeci był Krzysztof Bartkiewicz (Maratonypolskie.pl Team). W gronie pań kolejne miejsca wywalczyły Justyna Śliwiak (KB TKKF Promyk Ciechanów) i Małgorzata Tuwalska (LKS Zantyr Sztum).

Maraton Solidarności ukończyło również trzech zawodników, którzy wzięli udział we wszystkich poprzednich jego edycjach. 64-letni Jan Parusiński z Gdańska był 479., o rok młodszy Mariusz Szymański z Gdyni 581., natomiast 61-letni Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego uplasował się na 273. pozycji.

Do biegu zgłosiło się 874 uczestników z 28 krajów, ukończyło 610.