MŚ juniorek w piłce ręcznej: Polska 13. po wygranej z Japonią 22:19

Piłka ręczna

Polska pokonała Japonię 22:19 (12:10) w swoim ostatnim meczu w mistrzostwach świata piłkarek ręcznych do lat 18, które rozgrywane są w Kielcach. Biało-czerwone zajęły w turnieju 13. miejsce.

Pierwszą bramkę w spotkaniu zdobyła Airi Ito, skutecznie egzekwując rzut karny. Biało-czerwone odpowiedziały trafieniami Katarzyny Cygan, Emilii Kowalik i Lucyny Sobeckiej i w trzeciej minucie prowadziły 3:1. Riposta Japonek była natychmiastowa. Dwie minuty później po trafieniu ze skrzydła Haruki Tanifuji był remis 3:3. W 11. min po efektownym rzucie z drugiej linii Sobeckiej gospodynie mistrzostw ponownie wyszły na dwubramkowe prowadzenie 6:4.

Osiem minut później polskie juniorki wygrywały już 10:7. Zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni miały spore kłopoty z dobrze spisującą się defensywą rywalek. Kilkoma udanymi interwencjami popisała się też bramkarka Marta Chodakowska. Zespół trenerki Agnieszki Truszyńskiej pod koniec pierwszej połowy nie był już tak skuteczny jak wcześniej, ale po 30 minutach prowadził 12:10.

Po przerwie świetną partię rozgrywała nadal Sobecka. Po jej siódmej bramce w 37. min biało-czerwone wyszły na czterobramkowe prowadzenie 15:11. Duży wpływ na taki wynik miała nieskuteczna gra w ataku Japonek, które popełniały sporo prostych błędów, a gdy już dochodziły do czystych sytuacji, nie potrafiły ich wykorzystać.

Wydawało się, że polski zespół kontroluje sytuacje na parkiecie, ale wtedy w jego grze coś się zacięło. Jeszcze w 42. min drużyna Truszyńskiej prowadziła 16:11. Tymczasem już cztery minuty później, po trzech bramkach z rzędu rywalek, Japonia przegrywała tylko 14:16. W 49. min Ito zdobyła kontaktowego gola (16:17), a 180 sekund później do remisu (18:18) doprowadziła Tanifuji.

Dopiero kiedy widmo porażki zajrzało im w oczy, Polki się obudziły. Japońską bramkarkę pokonały Magda Więckowska, niezawodna Sobecka i Dominika Borowska. Na pięć minut przed zakończeniem spotkania biało-czerwone prowadziły 21:18 i już nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa.

Ostatecznie Polska udział w mistrzostwach zakończyła na 13. pozycji.

Najwięcej bramek dla zwycięskiego zespołu zdobyła w czwartek Lucyna Sobecka – 10, a dla pokonanych Miyuki Abe i Ayame Okada - po 6.