Odeszła legenda światowego żużla, dwukrotny mistrz świata

Żużel
Odeszła legenda światowego żużla, dwukrotny mistrz świata
fot. PAP

Smutna wiadomość dotarła do kibiców żużla, bowiem w wieku 85 lat zmarł dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata w tej dyscyplinie Roonie Moore. To legenda światowego speedwaya oraz inicjator wielkich sukcesów Nowozelandczyków.

Roonie Moore urodził się w 1933 roku w Australii. Do Nowej Zelandii przeniósł się jeszcze jako dziecko. Pomimo australijskiego pochodzenia Moore uważał siebie za Nowozelandczyka i właśnie pod flagą tego kraju startował w zawodach żużlowych.

 

Swoją przygodę z czarnym sportem rozpoczął w wieku 15 lat. Następnie przeniósł się do Anglii, gdzie reprezentował barwy Wimbledon Dons w latach 1950-1963 oraz 1969-1972.

 

Do jego największych sukcesów należą wywalczone przez niego w 1954 oraz 1959 roku tytuły Indywidualnego Mistrza Świata. Trzykrotnie zdobywał także srebrne medale. Był pierwszym reprezentantem Nowej Zelandii, który został mistrzem globu. W jego ślady poszli potem Barry Briggs (czterokrotny IMŚ) oraz Ivan Mauger (sześciokrotny IMŚ).  Z tym drugim Moore sięgnął po złoto w Mistrzostwach Świata Par.

 

To kolejny wielki cios dla nowozelandzkiego żużla, bowiem w kwietniu tego roku w wieku 78 lat zmarł Ivan Mauger.

 

 

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze