UFC od podszewki: Ile średnio trwają walki?

Sporty walki

Starcia w świecie wszechstylowej walki wręcz zakontraktowane są najczęściej na dystansie trzech rund po pięć minut, a mistrzowskie pojedynki trwają dwie rundy dłużej. Około połowa konfrontacji w największej organizacji MMA na świecie kończy się jednak przed czasem. Zastanawialiście się ile średnio trwają walki w UFC i od czego to może zależeć?

Organizacja UFC postanowiła przybliżyć wiedzę na temat pojedynków z ostatnich szesnastu lat swojej działalności (2002-2017). Przeanalizowano prawie cztery tysiące pojedynków, a wyniki badań mają pomóc trenerom oraz zawodnikom zwiększyć świadomość na temat sportu i pozwolić odpowiedzieć na pytanie "Co potrzebne jest do zwycięstwa?" (ang. What It Takes To Win). W cyklu "UFC od podszewki" postaramy się w czytelny sposób przekazać część zawartych w raporcie informacji!
 
Część 1: Czas trwania walk
 
W organizacji UFC około połowa pojedynków kończy się decyzją, a w pozostałych zawodnicy nie pozostawiają werdyktu w rękach sędziów - nokauty bądź poddania.
 
Najwięcej nokautów - 54,7 % (2002 rok)
 
Najwięcej poddań - 31,6 % (2007 rok)
 
Najwięcej decyzji - 50,3 % (2016 rok)
 
Jak łatwo zauważyć, w kolejnych latach wzrastał średni czas trwania pojedynków. Przepisy MMA nie uległy wielkim modyfikacjom, a zmiana w tej statystyce wywołana może być wieloma czynnikami m.in. wzrostem świadomości, lepszym przygotowaniem taktycznym i fizycznym, doskonaleniem technik defensywnych czy po prostu odpowiednim dobieraniu rywali na podobnym poziomie (ang. "matchmaking").
 
Najkrótsze walki - 7:55 (2004 rok)
 
Najdłuższe walki - 10:54 (2016 rok)
 
W 2002 roku średni czas trwania walk wynosił 8 minut 6 sekund, a do roku 2008 wzrósł nieznacznie o 3,9 %. Od tego momentu zmiany były jednak bardziej zauważalne. Przez szesnaście lat średni czas trwania walki wzrósł aż o 32,2% i wyniósł w 2017 roku 10 minut 54 sekundy.
 
Jak można się domyślić, długość walki zależna jest również od kategorii wagowych. Kobiety spędzają w klatce więcej czasu niż mężczyźni, a przedstawiciele najcięższych dywizji biją się najkrócej. Różnica pomiędzy kategorią ciężką a kobiecą słomkową wynosi aż 4 minuty 33 sekundy. Natomiast pomiędzy kategorią muszą panów a dywizji ciężka ta różnica wynosi 3 minuty 50 sekund.
 
Gdyby nie zwracać uwagi na wyjątek w postaci kategorii kogucie mężczyzn, można stwierdzić, że długość trwania pojedynków w kolejnych kategoriach wagowych wzrasta liniowo o 30,3 sekundy.
 
Czas trwania walki w poszczególnych kategoriach wagowych:
 
Kobiety:
słomkowa - 12:35
kogucia - 12:00
 
Mężczyźni:
musza - 11:52
kogucia - 10:28
piórkowa - 10:47
lekka - 10:26
półśrednia - 10:04
średnia - 9:23
półciężka - 8:47
ciężka - 8:02
 
W jaki sposób kończą się pojedynki? O tym w kolejnej części cyklu "UFC od podszewki"!
 
W załączonym materiale wideo zapowiedź hitowej gali UFC 229 z walką Khabiba Nurmagomedova z Conorem McGregorem!
Maciej Turski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie