Wymagający rywale Polaków. Kto zagra na XVI Memoriale Wagnera?

Siatkówka

Dla uczestników XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera turniej ten jest jednym z ostatnich sprawdzianów przed czekającymi nas we wrześniu mistrzostwami świata. Nie ma co ukrywać, że na mundialu swoje ambicje będą chciały spełnić wszystkie drużyny, które zobaczymy podczas najbliższego weekendu w Krakowie. Dla wszystkich powinien być to wartościowy sprawdzian, wszak każda z drużyn prezentuje odmienny styl gry. Kanada, Francja, Rosja i oczywiście Polska gwarantują przy tym bardzo wysoki poziom.

Kanadyjczycy są ostatnio stałym sparingpartnerem reprezentacji Polski. Przy okazji cieszą się dużą sympatią polskich kibiców, głównie dlatego, że trenerem tej reprezentacji jest Stephane Antiga, który po 40 latach doprowadził biało-czerwonych do upragnionego, drugiego w historii mistrzostwa świata. Kanada zajmuje szóste miejsce w rankingu FIVB. Jak dotąd Polacy i Kanadyjczycy mierzyli się ze sobą 54 razy, bilans tych spotkań wynosi 39 do 15 na korzyść biało-czerwonych.

 

Jeszcze okazalej wygląda bilans gier Polska – Francja. W sumie rozegrane zostały 104 mecze, 70 z nich wygrali Polacy. Młodszych kibiców powyższa statystyka może trochę szokować, ale jest ona konsekwencją tego wszystkiego, co działo się na siatkarskich boiskach w połowie i pod koniec ubiegłego wieku.

 

Dzisiaj Francja, nieprzypadkowo nazywana "Brazylią Europy", to jedna z najbardziej widowiskowo grających ekip na świecie. Wszystko dlatego, że w swoim składzie ma zarówno graczy lubiących improwizować i łamać powszechnie znane standardy, jak i takich, którzy trzymają dyscyplinę jak mało kto. Do tych drugich bez wątpienia zalicza się Jenia Grebennikov, który grę w Krakowie chyba bardzo polubił, bo w ostatnich latach praktycznie nie było imprezy, żeby nie odebrał nagrody indywidualnej dla najlepszego libero.

 

Na koniec Rosjanie. Zwycięzcy tegorocznej Ligi Narodów, triumfatorzy ubiegłorocznych mistrzostw Europy, wydaje się, że główny faworyt do złota na czekających nas mistrzostwach świata. Tak uważa były trener Sbornej – Wladymir Alekno, który w jednym z ostatnich wywiadów przyznał wprost, że nie ma w tej chwili lepszej siatkarskiej drużyny od Rosji. Swoją dominację Rosjanie na pewno będą chcieli udowodnić nie tylko w Bułgarii i Włoszech, ale także podczas najbliższego turnieju w Krakowie. 

 

Rosja (a także wcześniej ZSRR i Wspólnota Niepodległych Państw) to rywal z którym w historii reprezentacja Polski mierzyła się najczęściej, w sumie jest to aż 146 rozegranych meczów (zarówno mistrzowskich jak i towarzyskich). Ich bilans jest korzystny dla Rosjan i wynosi 85 do 61.

Marek Magiera, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie