Francja trzecią drużyną Memoriału Wagnera

W pierwszym niedzielnym meczu XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera siatkarze Kanady przegrali z Francją 1:3. Dzięki temu zwycięstwu Trójkolorowi zajęli trzecie miejsce w turnieju. O tym, kto wygra tę prestiżową imprezę zadecyduje mecz Polski z Rosją.

Konfrontacja Francuzów z Kanadyjczykami miała zadecydować, która z tych ekip zajmie trzecią lokatę w XVI Memoriale Wagnera. W dwóch poprzednich grach obie ekipy zanotowały porażki. Francuzi przegrali 1:3 z Rosją i 2:3 z Polską, Kanadyjczycy ulegli 0:3 Polakom oraz 2:3 w starciu z siatkarzami Sbornej.

Premierowa odsłona meczu nie przyniosła wielkich emocji. Kanadyjczycy mieli przewagę od początku seta (8:6), utrzymali ją do drugiej przerwy technicznej (16:13), a po niej Trójkolorowi praktycznie nie istnieli na parkiecie. Lucas Van Berkel ustalił wynik seta na 25:18.

W drugim secie oglądaliśmy już wyrównaną walkę. Trójkolorowi poprawili przyjęcie, a siatkarze z Kanady mieli kłopoty ze skończeniem własnych akcji. Po przestrzelonym ataku Sharone Vernona-Evansa Francuzi mieli piłkę setową, i choć rywale obronili się w dwóch kolejnych akcjach, w trzeciej Earvin N'Gapeth zakończył seta (22:25).

W kolejnych partiach Trójkolorowi kontynuowali dobrą grę. Set numer miał wyrównany przebieg do stanu 12:12, ale jeszcze przed drugą przerwą przewagę uzyskała Francja (12:16). W końcówce Kanadyjczycy popełniali błędy, a zepsuty serwis ustalił wynik na 22:25. Czwarty set nie miał wielkiej historii i zamknął to spotkanie. O sukcesie reprezentacji Francji przesądziła seria punktów zdobyta po drugiej przerwie technicznej, przy zagrywkach Thibault Rossarda (13:21). W ostatniej akcji meczu Julien Lyneel zablokował atak Ryana Sclatera (16:25).

Terminarz i plan transmisji XVI Memoriału Wagnera (Kraków, 24–26 sierpnia):

2018-08-24: Polska – Kanada 3:0 (29:27, 25:17, 25:19)
2018-08-24: Francja – Rosja 1:3 (16:25, 25:23, 20:25, 24:26)

2018-08-25: Polska – Francja 3:2 (30:28, 21:25, 22:25, 25:21, 15:13)
2018-08-25: Rosja – Kanada 3:2 (25:17, 25:22, 22:25, 21:25, 21:19)

2018-08-26: Kanada – Francja 1:3 (25:18, 22:25, 22:25, 16:25)
2018-08-26: Polska – Rosja (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat).