Polscy siatkarze pokonali Rosję i wygrali Memoriał Wagnera

Rozegrany w Krakowie XVI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera zakończył się zwycięstwem reprezentacji Polski. W decydującym meczu biało-czerwoni pokonali Rosję 3:2. Trzecie miejsce zajęła Francja, a czwarte Kanada.

We wcześniejszych meczach XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera obie ekipy odniosły po dwa zwycięstwa i zgromadziły po pięć punktów na swych kontach. Biało-czerwoni rozpoczęli turniej od zwycięstwa 3:0 nad reprezentacją Kanady, a w drugim meczu ograli 3:2 Francję. Podopieczni trenera Siergieja Szlapnikowa na inaugurację wygrali 3:1 z Francją. W drugiej grze męczyli się z reprezentacją Kanady, ale ostatecznie wygrali 3:2.

Rosjanie to odwieczny rywal reprezentacji Polski. Przed rokiem biało-czerwoni wygrali w meczu decydującym o zwycięstwie w Memoriale Wagnera 3:2. W obecnym sezonie obie ekipy mierzyły się ze sobą dwukrotnie, a oba mecze rozegrano w ramach premierowej edycji Ligi Narodów. W fazie interkontynentalnej biało-czerwoni pewnie wygrali 26 maja w Krakowie 3:0 (25:15, 25:23, 25:23); natomiast  podczas rozgrywanego w Lille turnieju Final Six ulegli siatkarzom Sbornej 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25).

Konfrontacja Polaków z Rosjanami była z pewnością najlepszym meczem tego turnieju. Od przewagi rozpoczęli to starcie siatkarze Sbornej (5:8), ale po pierwszej przerwie Polacy wyszli na prowadzenie przy kapitalnej serii zagrywek Bartosza Kwolka (12:9). Po serii Polaków nastąpiła jednak seria Rosjan, którzy odzyskali inicjatywę przy serwisach Aleksandra Butko (12:14). W końcówce seta biało-czerwoni mieli kłopoty z przyjęciem i ze skończeniem ataków, a rywale spokojnie zmierzali po zwycięstwo (21:25).

Set numer dwa toczył się początkowo przy przewadze biało-czerwonych (8:5, 12:9), ale w środkowej części Rosjanie odrobili straty (13:13). O zwycięstwie podopiecznych trenera Vitala Heynena w tej partii przesądziła seria punktów zdobytych przy zagrywkach Damiana Schulza (21:16). Mateusz Bieniek zakończył tę partię atakiem z krótkiej (25:22).

Trzecia odsłona była bardziej zacięta od poprzednich, a wynik długo oscylował wokół remisu. Na pierwszej przerwie technicznej minimalną przewagę mieli Rosjanie (7:8), na drugiej Polacy (16:15). Seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi, a w niej skuteczniejsi byli Rosjanie (24:26).

Czwarta partia miała jednostronne oblicze. Na początku seta Polacy, przy zagrywkach Piotra Nowakowskiego, wygrali jedenaście (!) piłek z rzędu (11:2) i praktycznie ustawili sobie sytuację w tej odsłonie. Gra Rosjan posypała się, a Polacy kontrolowali sytuację, wygrywając 25:15. W tej sytuacji zwycięzcę XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera miał wyłonić tie-break. W nim, przy zmianie stron punkt zaliczki mieli Polacy. W końcówce skuteczne ataki Artura Szalpuka pozwoliły Polakom zbudować przewagę (12:9), a Aleksander Śliwka zakończył to spotkanie i cały turniej skutecznym atakiem (15:10).

To ósme zwycięstwo reprezentacji Polski w tej imprezie. Poprzednio wygrali w 2006, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015 oraz 2017 roku. Dla uczestników Memoriału Wagnera rozegrany w Krakowie turniej był jednym z ostatnich sprawdzianów przed mistrzostwami świata, które zostaną rozegrane w dniach 9–30 września w Bułgarii i we Włoszech.

Polska – Rosja 3:2 (21:25, 25:22, 24:26, 25:15, 15:10)

Polska: Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Artur Szalpuk, Mateusz Bieniek, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Damian Schulz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski.
Rosja: Dmitrij Kowaliew, Dmitrij Wołkow, Aleksiej Rodniczew, Dmitrij Muserskij, Maksim Michajłow, Ilja Kurkajew – Aleksander Sokołow (libero) oraz Aleksander Butko, Wiktor Poljetajew, Siergiej Grankin, Ilja Własow.

Mecz zakończony
Polska
3:2
Rosja
Zapis relacji
Relacja zakończona

Polska – Rosja 3:2 (21:25, 25:22, 24:26, 25:15, 15:10) Aleksander Śliwka zakończył to spotkanie skutecznym atakiem! Polacy wygrali XVI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera!

Polska – Rosja 2:2, 14:10 Piłka meczowa dla Polski!

Polska – Rosja 2:2, 13:10 Dawid Konarski przedarł się przez blok rywali.

Jedenaście punktów z rzędu! Biało-czerwoni nie dali szans Rosji (WIDEO)

Spotkanie reprezentacji Polski z Rosją było prawdziwą sinusoidą. Czwarty set był jednak popisem podopiecznych Vitala Heynena, którzy na jego początku popisali się nieprawdopodobną w męskiej siatkówce serią jedenastu punktów z rzędu! Seta ostatetecznie Polacy wygrali bardzo wysoko, bo do 15-stu i doprowadzili do tie-breaka.

Polska – Rosja 2:2, 12:9 Świetna gra Artura Szalpuka. Trener Rosjan poprosił o czas.

Polska – Rosja 2:2, 10:8 Artur Szalpuk obił blok rywali.

Polska – Rosja 2:2, 9:7 Damian Schulz zaatakował z przechodzącej piłki.

Polska – Rosja 2:2, 8:7 Punkt przewagi biało-czerwonych przy zmianie stron.

Polska – Rosja 2:2, 6:6 Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Rosja 2:2, 6:5 Dwie piłki z rzędu dla Rosjan.

Polska – Rosja 2:2, 5:2 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Rosja 2:2, 2:2 Walka punkt za punkt na początku tie-breaka.

Polska – Rosja 2:2 (21:25, 25:22, 24:26, 25:15) Iljas Kurkajew zaserwował w siatkę. Koniec seta! Tie-break wyłoni zwycięzcę XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

Polska – Rosja 1:2, 24:14 Artur Szalpuk obił rosyjski blok! Piłka setowa dla Polski.

Polska – Rosja 1:2, 23:13 Damian Schulz - as serwisowy! Dziesięć punktów przewagi Polaków!

Polska – Rosja 1:2, 22:13 Artur Szalpuk z lewego skrzydła po skosie.

Piękny gest rosyjskich siatkarzy! Przekazali swoje koszulki na licytację dla chorych dzieci

Dwie największe gwiazdy reprezentacji Rosji w piłce siatkowej popisały się niesamowitą wrażliwością na cierpienie innych. Dmitrij Muserski i Maksim Michajłow przekazali swoje koszulki i piłki na licytację, której beneficjentem będzie Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.

Polska – Rosja 1:2, 20:11 Pojedynczy blok Piotra Nowakowskiego.

Polska – Rosja 1:2, 17:10 Grzegorz Łomacz - as serwisowy.

Polska – Rosja 1:2, 16:10 Siergiej Grankin zaserwował w siatkę. Sześć oczek przewagi Polaków na drugiej przerwie.

Polska – Rosja 1:2, 15:6 Mateusz Bieniek – as serwisowy.

Polska – Rosja 1:2, 14:6 Mateusz Bieniek skutecznie ze środka.

Polska – Rosja 1:2, 12:4 Serwis Rosjan w siatkę.

Polska – Rosja 1:2, 11:2 Siergiej Szlapnikow wziął drugi czas.

Polska – Rosja 1:2, 10:2 Posypała się gra Sbornej... Dziesięć przegranych piłek z rzędu...

Polska – Rosja 1:2, 8:2 Punktuje Mateusz Bieniek.Seria ośmiu akcji wygranych przez Polaków przy zagrywkach Piotra Nowakowskiego i wyraźna przewaga na pierwszej przerwie.

Polska – Rosja 1:2, 7:2 Artur Szalpuk z przechodzącej piłki!

Polska – Rosja 1:2, 6:2 Trener Siergiej Szlapnikow poprosił o czas.

Polska – Rosja 1:2, 5:2 Skutecznie Damian Schulz.

Polska – Rosja 1:2, 4:2 Seria Polaków na początku seta.

Polska – Rosja 1:2, 2:2 Piotr Nowakowski - as serwisowy.

Polska – Rosja 1:2, 0:2 Obie ekipy rozpoczęły czwartą partię tego meczu.

Polska – Rosja 1:2 (21:25, 25:22, 24:26) Skuteczna kontra Rosjan kończy rywalizację w zaciętym trzecim secie.

Polska – Rosja 1:1, 24:25 Skutecznie Dmitrij Wołkow.

Polska – Rosja 1:1, 24:24 Sprytny atak Bartosza Kwolka! Gramy na przewagi.

Polska – Rosja 1:1, 23:24 Piłka setowa dla Rosji!

Polska – Rosja 1:1, 23:23 Na skuteczny atak Maksima Michajłowa odpowiedział w kolejnej akcji Dawid Konarski. Trener Sbornej Siergiej Szlapnikow poprosił o czas.

Polska – Rosja 1:1, 21:22 Punkt dla Rosjan po weryfikacji.

Polska – Rosja 1:1, 21:21 Pomyłka Damiana Schulza w polu zagrywki.

Polska – Rosja 1:1, 20:19 Maksim Michajłow zablokowany!

Polska – Rosja 1:1, 19:19 Dmitrij Wołkow zaatakował w aut.

Polska – Rosja 1:1, 18:19 Trzy akcje z rzędu dla Rosjan i tym razem to Vital Heynen musiał poprosić o przerwę.

Polska – Rosja 1:1, 18:18 Dmitrij Wołkow zaatakował blok-aut.

Polska – Rosja 1:1, 18:16 Dobra gra Polaków w bloku! Najpierw zatrzymany Dmitrij Wołkow, następnie Maksim Michajłow. Trener Siergiej Szlapnikow poprosił o czas.

Polska – Rosja 1:1, 16:15 Skuteczny atak Bartosza Kwolka i punkt przewagi Polaków na drugiej przerwie technicznej.

Polska – Rosja 1:1, 15:14 Mateusz Bieniek - as serwisowy.

Polska – Rosja 1:1, 12:12 Damian Schulz zaatakował po bloku rywali.

Polska – Rosja 1:1, 11:12 Damian Schulz skutecznie z drugiej linii.

Polska – Rosja 1:1, 10:12 Maksim Michajłow - efektowny atak po skosie.

Polska – Rosja 1:1, 9:11 Maksim Michajłow obił polski blok.

Polska – Rosja 1:1, 8:9 Długa wymiana i punkt dla Rosjan.

Polska – Rosja 1:1, 7:8 Punkt straty gospodarzy na pierwszej przerwie.

Polska – Rosja 1:1, 7:7 Piotr Nowakowski zaatakował z przesuniętej krótkiej.

Polska – Rosja 1:1, 5:5 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Rosja 1:1, 4:5 Damian Schulz zaatakował po bloku rywali.

Polska – Rosja 1:1, 3:4 Nieudana zagrywka Dmitrija Wołkowa.

Polska – Rosja 1:1, 2:2 Za nami pierwsze akcje trzeciego seta.

Polska – Rosja 1:1 (21:25, 25:22) Mateusz Bieniek atakiem z krótkiej zakończył drugiego seta. Polacy wyrównali stan meczu!

Polska – Rosja 0:1, 24:21 Piłka setowa dla Polski!

Polska – Rosja 0:1, 23:21 Drugi czas na prośbę Vitala Heynena.

Polska – Rosja 0:1, 23:20 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – Rosja 0:1, 22:20 Seria Rosjan. Vital Heynen poprosił o przerwę.

Polska – Rosja 0:1, 22:19 Maksim Michajłow skończył dwie kolejne akcje.

Polska – Rosja 0:1, 21:16 Damian Schulz tym razem przestrzelił, ale jego seria pozwoliła Polakom odskoczyć.

Polska – Rosja 0:1, 21:16 Damian Schulz - kolejny as serwisowy!

Polska – Rosja 0:1, 20:16 Damian Schulz punktuje zagrywką!

Polska – Rosja 0:1, 19:16 Skuteczny blok Piotra Nowakowskiego. Trener Rosjan poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:1, 18:16 Błąd Siergieja Grankina skończył długą wymianę.

Atomowy serwis Kwolka! Znakomita seria Polaków i oklaski Heynena (WIDEO)

Reprezentacja Polski toczy zacięty bój z jednym z faworytów MŚ 2018, Rosją w ramach ostatniego spotkania Memoriału Wagnera. Inicjatywę w pierwszym secie mieli nasi rywale, jednak najlepszy fragment pierwszego starcia przypadł na serwis Bartosza Kwolka. Przy serwisie młodego przyjmującego zdobyliśmy aż pięć punktów z rzędu!

Polska – Rosja 0:1, 16:15 Bartosz Kwolek ustalił wynik na drugiej przerwie.

Polska – Rosja 0:1, 15:15 Szybko odpowiedział Maksim Michajłow.

Polska – Rosja 0:1, 15:14 Mocny atak Artura Szalpuka

Polska – Rosja 0:1, 13:13 Artur Szalpuk popełnił błąd nieczystego odbicia. Rosjanie odrobili straty.

Polska – Rosja 0:1, 13:11 Seria serwisów w siatkę po obu stronach.

Polska – Rosja 0:1, 12:10 Dmitrij Muserski zaserwował w siatkę.

Polska – Rosja 0:1, 11:9 Skutecznie Dmitrij Muserski.

Polska – Rosja 0:1, 10:8 Tym razem to  Polacy mają kłoty z zagrywką Aleksieja Rodiczewa.

Wybierz najlepszego polskiego siatkarza w meczu z Rosją

Reprezentacja Polski po dwóch zwycięstwach w niedzielę walczy z teoretycznie najmocniejszym rywalem, Rosją. Zwycięzca Ligi Narodów to wielki faworyt nadchodzących MŚ we Włoszech i Bułgarii. Który z reprezentantów Polski gra najlepiej? Zapraszamy do głosowania!

Polska – Rosja 0:1, 8:5 Problemy Rosjan z przyjęciem zagrywki Artura Szalpuka. Trzy oczka zaliczki biało-czerwonych na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Rosja 0:1, 3:3 Dmitrij Wołkow obił polski blok. Siatkarze Sbornej szybko odrobili straty.

Polska – Rosja 0:1, 3:0 Dobry początek Polaków!

Polska – Rosja 0:1, 1:0 Rozpoczęła się druga odsłona.

Polska – Rosja 0:1 (21:25) Serwis w siatkę w wykonaniu Piotra Nowakowskiego zakończył premierową odsłonę.

Polska – Rosja 0:0, 19:24 Bartosz Kwolek przestrzelił zagrywkę. Piłka setowa dla Rosji.

Polska – Rosja 0:0, 19:23 Artur Szalpuk obił blok rywali.

Polska – Rosja 0:0, 17:23 Damian Schulz zaserwował w siatkę.

Polska – Rosja 0:0, 17:22 Damian Schulz skutecznie z prawego skrzydła.

Polska – Rosja 0:0, 15:20 Rosjanie odskoczyli na pięć oczek...

Polska – Rosja 0:0, 15:19 Maksim Michajłow skończył kontrę reprezentacji Rosji.

Polska – Rosja 0:0, 15:18 Zablokowany Bartosz Kwolek. Druga przerwa dla Vitala Heynena.

Polska – Rosja 0:0, 15:17 Aleksiej Rodiczew obił polski blok.

Polska – Rosja 0:0, 14:16 Zablokowany Artur Szalpuk. Dwa oczka różnicy na drugiej przerwie.

Polska – Rosja 0:0, 13:14 Aleksander Butko przestrzelił zagrywkę.

Polska – Rosja 0:0, 12:14 Dmitrij Wołkow kiwnął polski blok.

Polska – Rosja 0:0, 12:13 Była seria Polaków przy zagrywkach Bartosza Kwolka, teraz seria Rosjan przy zagrywkach Aleksandra Butko... Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:0, 12:11 Aleksander Butko pojawił się na boisku i od razu zdobył punkt zagrywką.

Polska – Rosja 0:0, 12:9 Skuteczny blok Polaków!

Polska – Rosja 0:0, 11:9 Dmitrij Wołkow zaatakował w aut.

Polska – Rosja 0:0, 10:9 Artur Szalpuk atakiem po bloku skończył akcję Polaków!

Polska – Rosja 0:0, 9:9 Trzy piłki z rzędu dla gospodarzy! Trener Siergiej Szlapnikow poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:0, 8:9 Bartosz Kwolek - as serwisowy.

Polska – Rosja 0:0, 6:9 Dmitrij Muserski zaatakował w boczną linię.

Polska – Rosja 0:0, 6:8 Artur Szalpuk skutecznie z drugiej linii.

Polska – Rosja 0:0, 5:8 Trzy punkty tracą Polacy na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Rosja 0:0, 4:7 Zablokowany Dawid Konarski.

Polska – Rosja 0:0, 4:5 Artur Szalpuk skutecznie na lewym ataku.

Polska – Rosja 0:0, 3:4 Dawid Konarski - as serwisowy.

Polska – Rosja 0:0, 1:4 Dmitrij Wołkow zaatakował po bloku rywali.

Polska – Rosja 0:0, 1:3 Dmitrij Wołkow - as serwisowy.

Polska – Rosja 0:0, 1:0 Rozpoczynamy spotkanie, które wyłoni zwycięzcę XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera!

Polska: Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk – Paweł Zatorski (libero).
Rosja: Dmitrij Kowalew, Dmitrij Wołkow, Aleksiej Rodiczew, Dmitrij Muserski, Maksim Michajłow, Iljas Kurkajew– Aleksandr Sokołow (libero).

Sędziowie: Agnieszka Michlic – Maciej Twardowski.

Czas na hymny obu państw.

Spotkanie w Polsacie Sport komentują: Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

Skład reprezentacji Polski na mecz z Rosją:

Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Bartosz Kwolek, Artur SzalpukPaweł Zatorski (libero).

Rozpoczęliśmy przedmeczowe studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są: Ryszard Czarnecki - wiceprezes PZPS oraz Łukasz Kadziewicz - wicemistrz świata 2006.

Dwója dla Kurka! Giba wystawił polskim siatkarzom noty za mecz z Francją

Ekspert Polsatu Sport, legendarny brazylijski siatkarz Giba bardzo surowo ocenił reprezentantów Polski za grę przeciwko Kanadzie. Noty za drugi mecz XVI Memoriału Wagnera, przeciwko Francji, były już znacznie lepsze, choć - zdaniem Brazylijczyka - nie wszyscy siatkarze zaliczyli w pełni udany występ.

Terminarz i plan transmisji XVI Memoriału Wagnera (Kraków, 24–26 sierpnia):

2018-08-24: Polska – Kanada 3:0 (29:27, 25:17, 25:19)
2018-08-24: Francja – Rosja 1:3 (16:25, 25:23, 20:25, 24:26)

2018-08-25: Polska – Francja 3:2 (30:28, 21:25, 22:25, 25:21, 15:13)
2018-08-25: Rosja – Kanada 3:2 (25:17, 25:22, 22:25, 21:25, 21:19)

2018-08-26: Kanada – Francja 1:3 (25:18, 22:25, 22:25, 16:25)
2018-08-26: Polska – Rosja (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat).

Rozstrzygnęła się już rywalizacja o trzecie miejsce:

Francja trzecią drużyną Memoriału Wagnera

W pierwszym niedzielnym meczu XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera siatkarze Kanady przegrali z Francją 1:3. Dzięki temu zwycięstwu Trójkolorowi zajęli trzecie miejsce w turnieju. O tym, kto wygra tę prestiżową imprezę zadecyduje mecz Polski z Rosją. Konfrontacja Francuzów z Kanadyjczykami miała zadecydować, która z tych ekip zajmie trzecią lokatę w XVI Memoriale Wagnera.

Memoriał Wagnera: Polska - Rosja. Transmisja w Polsacie Sport

Przed nami trzeci dzień XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W ostatnim meczu imprezy na parkiet wybiegną siatkarze reprezentacji Polski oraz Rosji. Podopieczni Vitala Heynena i ich rywale będą chcieli sięgnąć po trzecią wygraną. Drugie niedzielne spotkanie wyłoni zwycięzcę turnieju rozgrywanego w Krakowie. Transmisja meczu Polska - Rosja w Polsacie Sport.

Memoriał Wagnera 2018: Terminarz i plan transmisji

W dniach 24-26 sierpnia w Tauron Arenie Kraków zostanie rozegrany XVI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Dla siatkarzy czterech reprezentacji będzie to najważniejszy sprawdzian przed wrześniowymi mistrzostwami świata. Kiedy grają Polacy? Sprawdź terminarz i plan transmisji meczów XVI Memoriału Wagnera. Reprezentacje Polski, Francji, Rosji oraz Kanady zaprezentują się w tegorocznej edycji Memoriału Wagnera.

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska – Rosja, rozgrywanego w ramach XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Początek spotkania o godzinie 17.30.