Stadion Śląski znów czeka na żużlowców

Żużel
Stadion Śląski znów czeka na żużlowców
fot. Cyfrasport

Tor żużlowy ułożony na bieżni Stadionu Śląskiego będzie gotowy w czwartek, dwa dni później zostanie tam rozegrany mecz Polska - Reszta Świata, a 15 września finał mistrzostw Europy. Żużel wraca na tę arenę po 15 latach przerwy.

Prace ruszyły po zakończeniu lekkoatletycznego Memoriału Kamili Skolimowskiej, który odbył się w Chorzowie 22 sierpnia.

 

Na stadion przywieziono cztery tysiące ton sjenitu z kopani Kośmin na Dolnym Śląsku i 500 ton glinki, by usypać tor. Wokół niego staną pneumatyczne bandy.

 

- Skala przedsięwzięcia jest duża, ale jesteśmy pewni, że podołamy wyzwaniu. Tor będzie odebrany w czwartek, po południu zaplanowano jazdy testowe. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, a prognozy pogody są optymistyczne – ocenił wiceprezes organizującej zawody firmo One Sport Jan Konikiewicz.

 

Demontaż toru ma trwać 48 godzin. Materiał wykorzystany do jego budowy być może będzie składowany na Śląsku w przypadku organizowania zawodów w Chorzowie za rok.

 

W trakcie dwóch tygodni między wrześniowymi imprezami nawierzchnia będzie przykryta plandekami.

 

Ułożony na bieżni tor ma 370 m długości, 11 m szerokości na prostej i do 18 m na wirażach.

 

Organizatorzy spodziewają się w sobotę ok. 20 tysięcy ludzi. Więcej miejsc – 43 tysiące – przygotowano na zawody mistrzostw Europy.

 

- Obawy o stan bieżni nie są zasadne. Konsultowaliśmy się z osobami ze stadionów w Sztokholmie, Berlinie, Tampere, Goeteborgu, z producentem, wszystko sprawdziliśmy pięć razy – zadeklarował Konikiewicz.

 

Oddany 1 października do użytku po modernizacji stadion jest wielofunkcyjny. W dniu otwarcia kibice obejrzeli tu finisz PKO Silesia Marathonu. W tym roku w Chorzowie odbyły się dwie imprezy lekkoatletyczne - memoriały Janusza Kusocińskiego (8 czerwca) oraz Kamili Skolimowskiej. Na chorzowski stadion wrócili po przebudowie piłkarze. 27 marca Polacy w towarzyskim meczu pokonali tam Koreę Południową 3:2 w obecności ponad 53 tysięcy kibiców.

 

W październiku znów przyjedzie tu piłkarska reprezentacja Polski. Podopieczni Jerzego Brzęczka zagrają w Chorzowie z Portugalią i Włochami w Lidze Narodów.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze