US Open: Tenisistka zdjęła koszulkę i... wywołała burzę! "Niesportowe zachowanie" (WIDEO)

Tenis
US Open: Tenisistka zdjęła koszulkę i... wywołała burzę! "Niesportowe zachowanie" (WIDEO)
fot. PAP

Organizatorzy wielkoszlemowego US Open zostali oskarżeni o seksizm po tym, jak ostrzeżenie podczas meczu pierwszej rundy dostała Alize Cornet. Francuska tenisistka została ukarana za to, że w rogu kortu zdjęła na chwilę koszulkę, by założyć ją właściwie.

Spotkanie z Johanną Larsson (Szwedka wygrała 4:6, 6:3, 6:2), podczas którego doszło do tej sytuacji, odbyło się we wtorek. Przed trzecim setem zawodniczki zeszły do szatni na 10-minutową przerwę, która przysługiwała im ze względu na upał. Po powrocie na kort Cornet zauważyła, że założyła nową koszulkę tył do przodu. 28-letnia Francuzka udała się na bok pola gry, gdzie zdjęła bluzkę, by założyć ją poprawnie. Przez chwilę widać było jej sportowy biustonosz. Sędzia Christian Rask dał jej za to ostrzeżenie, uznając, że było to niesportowe zachowanie i złamanie przepisów organizacji WTA.

 

Decyzja ta wywołała dyskusję wśród zawodników, trenerów i kibiców. Organizatorów oskarżono o seksizm i stosowanie podwójnych standardów wobec kobiet i mężczyzn w tenisie. - Zmiana koszulki w rogu kortu i... kara. A mężczyźni mogą to robić, będąc na korcie - zwróciła uwagę na Twitterze brytyjska trenerka Judy Murray, matka byłego lidera światowego rankingu Andy'ego Murraya.

 

Tegoroczna edycja nowojorskiego turnieju na razie toczy się w upale. Temperatura nieraz sięgała prawie 38 stopni Celsjusza. Zawodnicy, m.in. słynny Serb Novak Djokovic, nieraz byli fotografowani, gdy siedzieli na krzesełkach na korcie bez koszulki. Tenisiści często zmieniają też górną część stroju lub zdejmują ją tylko na chwilę podczas meczu, siedząc obok pola gry.

 

Organizatorzy wydali oświadczenie, w którym zaznaczyli, że żałują, iż doszło do takiej sytuacji z udziałem Francuzki. - Wszyscy gracze mogą zmieniać koszulki, gdy siedzą na krzesełkach. Nie jest to naruszeniem przepisów. Ubolewamy, że tak zostało to zinterpretowane wczoraj w przypadku pani Cornet. Doprecyzujemy przepisy, by ponownie nie doszło do takiej sytuacji. Kobiety - jeśli tak wybiorą - mogą zmieniać koszulkę w ustronnej części kortu. Nie będzie to zaliczane jako przerwa z wyjściem do szatni - podkreślono.

 

W podobnym tonie skomentowała sprawę WTA, która uznała, że ostrzeżenie dla Francuzki było niesprawiedliwe. - To nie było oparte na przepisach WTA. Nasza organizacja zawsze na pierwszym miejscu stawia kobiety i kobiecy sport. To rozgrywało się w oparciu o zasady turniejów wielkoszlemowych. Cieszymy się, że amerykańska federacja już zareagowała zmianą swoich przepisów. Alize nie zrobiła niczego złego - oceniono.

 

 

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie