VAR od przyszłego sezonu w Lidze Mistrzów?

Piłka nożna
VAR od przyszłego sezonu w Lidze Mistrzów?
Fot. PAP

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskej (UEFA) Aleksander Ceferin poinformował w piątek, że są plany, aby od następnego sezonu wprowadzić technologię VAR w meczach Ligi Mistrzów. W obecnym będzie to raczej mało prawdopodobne, nawet w finale.

- Plan jest taki, aby zastosować technologię wideo w przyszłym sezonie - w meczu o Superpuchar UEFA, a następnie w Lidze Mistrzów - zapowiedział Słoweniec w piątek w Monako.

Jak dodał, VAR nie jest na razie do końca klarowny, ale wie również, że "nie ma już od tego drogi odwrotu".

Jeżeli chodzi o zastosowanie technologii z wykorzystaniem powtórek wideo już w finale obecnego sezonu, Ceferin wyraził duże wątpliwości.

- Nie wykluczam tego całkowicie, ale na razie nie wygląda na to, że tak się stanie - przyznał szef Europejskiej Unii Piłkarskiej.

Niedawno niektóre media informowały, że UEFA - dotychczas sceptycznie nastawiona do tej technologii - być może wprowadzi sędziów asystentów wideo od ćwierćfinałów obecnej edycji Ligi Mistrzów.

VAR jest stosowany m.in. od początku poprzedniego sezonu w polskiej ekstraklasie. W czerwcu i lipcu był używany - z bardzo dobrym skutkiem - podczas mistrzostw świata w Rosji (po raz pierwszy w historii turnieju).

Skrót VAR oznacza sędziego asystenta wideo (Video Assistant Referee), ale przyjęło się mówić o systemie czy technologii VAR, jak nazywa się zbiór rozwiązań umożliwiających analizę powtórek oraz komunikację podczas meczu między arbitrem głównym i sędziami wideo.

JW, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze