Liga Narodów szansą na rehabilitację dla Niemców

Piłka nożna
Liga Narodów szansą na rehabilitację dla Niemców
fot. PAP

W podobnym składzie, z tym samym trenerem, ale prezentująca diametralnie inny futbol niż podczas nieudanych mistrzostw świata - tak ma wyglądać piłkarska reprezentacja Niemiec w czwartkowym meczu w Monachium z Francją w Lidze Narodów.

Mimo klęski obrońców tytułu w Rosji, jakim było odpadnięcie już po fazie grupowej, Joachim Loew pozostał selekcjonerem, a Reinhardt Grindel wciąż kieruje federacją. Praktycznie jedyną "ofiarą" mundialu jest Mesut Oezil, który po zamieszaniu związanym ze zdjęciem z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem zrezygnował z gry w drużynie narodowej, zarzucając przy okazji, że w kadrze był dyskryminowany ze względu na tureckie pochodzenie.

- Jeśli ktoś rezygnuje w takich okolicznościach, to osiem czy dziesięć tygodni jest zbyt krótkim czasem, by pojawił się temat jego powrotu - ocenił Loew, który powołał do kadry 17 z 23 graczy uczestniczących w mundialu i trzech debiutantów.

Nowe twarze to Nico Schulz z Hoffenheim, Kai Havertz z Bayeru Leverkusen i Thilo Kehrer z Paris Saint-Germain. Podobnie jak po poprzednich wielkich imprezach Loew po młodych zawodników sięga ostrożnie i nie dokonuje w kadrze rewolucyjnych roszad.

- W błędzie jest, kto myśli, że złożenie reprezentacji z samych młodych i nowych graczy byłoby dobrym posunięciem. Jestem przekonany, że w tym składzie ciągle stać nas na wiele. Uważam, że tylko od nas zależy, czy kibice znowu będą po naszej stronie, czy iskra znowu zapłonie i wrócimy na właściwe tory - podkreślił Loew.

Selekcjoner nadal ufa "swoim" mistrzom świata z 2014 roku, czyli Manuelowi Neuerowi, Matsowi Hummelsowi, Thomasowi Muellerowi czy Toniemu Kroosowi. - Każda drużyna potrzebuje osi, kręgosłupa - argumentował.

Zapowiedział, że w porównaniu do mundialu będzie kilka zmian taktycznych, ale całkowita zmiana filozofii byłaby nonsensem.

- Nie możemy nagle stać się całkiem inną drużynę, choć chcemy zaprezentować się diametralnie inaczej niż w mistrzostwach świata. Na pewno nieco większą uwagę poświęcimy defensywie, chcemy znaleźć równowagę w naszej grze, choć nie porzucamy myśli o posiadaniu piłki, dominacji, kombinacyjnym ataku - wspomniał.

Loew przyznał też, że kilka dni spędzonych wspólnie pozwoliło mu zauważyć w drużynie "pozytywną niecierpliwość". - Mam nadzieję, że znowu będzie widać pasję w naszym zespole - dodał.

W Niemczech nikt nie ma wątpliwości, że trudno byłoby znaleźć lepszego rywala niż Francja - nowo kreowany mistrz świata - w meczu, którego głównym celem ma być zatarcie złego wrażenia. Z drugiej strony niepowodzenie w Lidze Narodów mogłoby zmusić władze federacji do zmiany szkoleniowca oraz bardziej zdecydowanych roszad w składzie.

- Okazja, by się odbudować jest wyśmienita, ale naszym celem, odnośnikiem są mistrzostwa Europy 2020. Dopiero wtedy - w przypadku sukcesu - będziemy mogli mówić o prawdziwej rehabilitacji za mundial - powiedział Loew.

- Krótko mówiąc, mamy dług wobec kibiców i chcemy zacząć go spłacać - podsumował Toni Kroos.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze