Jonak: Jeśli walczyć, to z medalistami mistrzostw świata

Sporty walki
Jonak: Jeśli walczyć, to z medalistami mistrzostw świata
fot. MB promotions

"Mogłem walczyć z kimś słabszym, ale wolę pokazać kibicom dobry boks w pojedynku z dwukrotnym medalistą mistrzostw świata" - powiedział Damian Jonak (40-0-1), który 21 września na gali "JSW Boxing Night" w Jastrzębiu-Zdroju spotka się z Uzbekiem Szerzodem Husanowem (21-0-1).

Obaj są niepokonani na zawodowych ringach. W karierze amatorskiej Husanow zdobył brązowe medale MŚ w 2001 (Jonak wywalczył wówczas brąz ME juniorów) i 2003 roku, wystąpił na igrzyskach w Sydney oraz Atenach, gdzie dotarł do ćwierćfinału.

"Chciałbym mieć takie osiągnięcia jak Husanow i wcale się nie zdziwię, jeśli za dwa tygodnie już po walce powiem, że był moim najtrudniejszym rywalem. Dość rzadko tacy pięściarze pojawiają się na polskich galach. Prawdopodobnie Uzbek nie ma zbyt szerokich pleców, dlatego w profesjonalnej karierze nie dostał szansy boksowania o światowy tytuł" - powiedział Jonak.

Gala na Śląsku organizowana jest z okazji jubileuszu 25-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tym roku mija również ćwierć wieku od czasu, gdy Jonak rozpoczął bokserskie treningi. W Szombierkach Bytom trenował pod okiem Mariana Łagockiego i Marka Okroskowicza, zresztą z tym drugim wciąż współpracuje. W lidze zadebiutował mając 18 lat w zespole Imexu Jastrzębie.

"Na początku listopada 2001 roku zadebiutowałem w derbowym spotkaniu z Energetykiem Jaworzno, które wygraliśmy, a ja pokonałem na punkty Marcina Gajęckiego. W składzie naszej drużyny byli m.in. Krzysztof Szot i Tomasz Zeprzałka, a wśród gości Mariusz Cendrowski, Robert Gortat, Józef Gilewski czy Henryk Zatyka" - dodał pięściarz, któremu w Jastrzębiu w narożniku pomagać będą dawny trener Tomasza Adamka Ireneusz Przywara oraz Robert Złotkowski.

35-letni Jonak, członek górniczej Solidarności, jest sportowcem bardzo popularnym na Śląsku. Od niedawna ma licencję promotora i menedżera w boksie zawodowym i chce pomagać młodszym. Na co dzień ćwiczy z Damianem Durkaczem.

"Jestem pod wrażeniem tego 19-letniego boksera Spartana Knurów. W tym roku został mistrzem Polski w wadze 64 kg, a wcześniej podczas turnieju im. Feliksa Stamma pokonał brązowego medalistę ubiegłorocznych mistrzostw świata Amerykanina Freudisa Rojasa. Nie chcę go za bardzo wychwalać, ale ten chłopak ma talent i jest bardzo pracowity, do tego nie buja w obłokach" - przyznał.

Na gali organizowanej przez Tymex Boxing Promotion wystąpią również m.in. Damian Wrzesiński (14-1), wracający po kontuzji Michał Leśniak (8-1), Tomasz Gromadzki (7-1), Marcin Siwy (17-0) oraz debiutujący Kamil Bodzioch.

KN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze