31-letni piłkarz występuje w drużynie narodowej od 2011 r. i zagrał w 47 spotkaniach. Funkcję kapitana zawodnik Werderu Brema ma przejąć po kontuzjowanym Marku Suchym.

 

- To jeden z zawodników, który musi wziąć odpowiedzialność za zespół na swoje barki i pomóc młodszym. Theo ma znakomite występy w Bundeslidze i długi staż w reprezentacji. Jako pierwsi dowiedzą się o tym piłkarze - powiedział trener Karel Jarolim.

 

Gebre Selassie jest synem etiopskiego lekarza i czeskiej nauczycielki. Ojciec przyjechał do Czech ponad 35 lat temu i nazywał się wtedy Chamola. Kiedy jego rodak Haile Gebrselassie zdobył złoty medal olimpijski w Atlancie w 1996 roku, wygrywając bieg na 10 000 metrów, postanowił zmienić nazwisko. Aby różniło się nieco od nazwiska słynnego długodystansowca dodał w nim literkę "e".

 

Mając 19 lat, Theodor o mało co nie zszedł z piłkarskiej drogi. Matka koniecznie chciała, by rozpoczął studia i zdobył wykształcenie. W końcu zgodziła się, by syn został zawodowym futbolistą.

 

Mecze pierwszej kolejki LN rozgrywane będą od czwartku do wtorku. Czesi zmierzą się z Ukraińcami w Uherskem Hradistu. Polska w piątek w Bolonii zagra z Włochami.

 

LN to nowa formuła rozgrywek reprezentacji, która częściowo zastąpi dotychczasowe mecze towarzyskie. Zrzeszone w Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) federacje zostały podzielone na cztery dywizje: A, B, C i D, na podstawie rankingu tej organizacji (innego niż FIFA). Dywizje A i B liczą po 12 zespołów, C - 15, a D - 16. W każdej z dywizji powstały cztery grupy, złożone z trzech lub czterech zespołów, aby każda reprezentacja mogła rozegrać po cztery lub sześć spotkań (systemem mecz i rewanż).

 

Transmisja meczu Czechy - Ukraina w Polsacie Sport News. Początek o godzinie 20:35.