Brytyjczyk zdobywał złote medale w latach 2013 i 2015, a przed rokiem był drugi. Po siedmiu eliminacjach ma 16 punktów przewagi nad Bartoszem Zmarzlikiem i 24 nad Maciejem Janowskim. Dla Polaków Krsko jest praktycznie ostatnią szansą na nawiązanie walki o tytuł. Jeśli w sobotę nie zmniejszą przewagi Woffindena, to w dwóch pozostałych turniejach odrobienie takich strat będzie już praktycznie niemożliwe. Były mistrz świata jest w tym sezonie bardzo regularny i we wszystkich turniejach awansował co najmniej do półfinału, a dwa z nich wygrał.

Zawody GP odbędą się w Krsku po raz trzynasty. Przed rokiem wygrał tu Słowak Martin Vaculik, który był najlepszy także niespełna dwa tygodnie temu w Gorzowie Wielkopolskim. Na liście zwycięzców są dwa polskie nazwiska - w 2008 roku triumfował Tomasz Gollob, a w 2013 Jarosław Hampel.

W sobotę wystąpi czterech polskich stałych uczestników cyklu GP - oprócz Zmarzlika i Janowskiego będą to Patryk Dudek i Przemysław Pawlicki. Zajmujący piąte miejsce Dudek, wicemistrz świata sprzed roku, na tytuł już nie ma co liczyć, ale jego obecna strata do podium to tylko 11 punktów. Z drugiej strony nie może sobie pozwolić na słabszy występ, aby nie wypaść z czołowej ósemki, która ma zagwarantowane prawo startu w GP 2019. W tej chwili zajmujący dziewiąte miejsce Słoweniec Matej Zagar traci do Polaka siedem punktów. Pawlicki jest dopiero 14. i prawdopodobnie po tym sezonie pożegna się z cyklem GP.

Kolejny turniej odbędzie się 22 września w niemieckim Teterow, a mistrzostwa zakończą się 6 października w Toruniu.

Czołówka klasyfikacji generalnej:  

1. Tai Woffinden (W. Brytania)  103
2. Bartosz Zmarzlik (Polska)     87   
3. Maciej Janowski (Polska)      79
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)    76
5. Patryk Dudek (Polska)         68
6. Greg Hancock (USA)            66
7. Artiom Łaguta (Rosja)         66
8. Emil Sajfutdinow (Rosja)      65
...
14. Przemysław Pawlicki (Polska) 30
17. Szymon Woźniak (Polska)       8
18. Krzysztof Kasprzak (Polska)   7
21. Maksym Drabik (Polska)        2
. Bartosz Smektała (Polska)       2

Pozostałe turnieje Grand Prix 2018:
22.09 - Grand Prix Niemiec (Teterow)
6.10 - Grand Prix Polski (Toruń)