UFC od podszewki cz. 3: Ile ciosów wyprowadzają zawodnicy?

Sporty walki

W poprzednich częściach cyklu "UFC od podszewki" przeanalizowaliśmy czas trwania walki oraz sposoby ich zakończenia. Teraz przyszedł moment, aby zapoznać się ze statystykami wyprowadzanych ciosów. W których kategoriach wagowych zawodnicy wyprowadzają najwięcej uderzeń i które z nich przynoszą najwięcej korzyści?

Organizacja UFC postanowiła przybliżyć wiedzę na temat pojedynków z ostatnich szesnastu lat swojej działalności (2002-2017). Przeanalizowano prawie cztery tysiące pojedynków, a wyniki badań mają pomóc trenerom oraz zawodnikom zwiększyć świadomość na temat sportu i pozwolić odpowiedzieć na pytanie "Co potrzebne jest do zwycięstwa?" (ang. What It Takes To Win). W cyklu "UFC od podszewki" postaramy się w czytelny sposób przekazać część zawartych w raporcie informacji!


Część 3: Statystyki wyprowadzanych ciosów


Statystyki wyprowadzanych ciosów na przestrzeni kilkunastu lat pokazują, w jaki sposób MMA ewoluuje. W 2002 roku średnia uderzeń wyprowadzanych na minutę wynosiła tylko 4.25 (najniższa w 2004 roku - 4.17), a w 2017 roku była już dwukrotnie większa - 8.5.


Kobiety statystycznie wyprowadzają więcej ciosów w swoich kategoriach wagowych niż mężczyźni. Liczba uderzeń zależna jest oczywiście od dywizji - w wyższych kategoriach widzimy mniej ciosów, choć wyjątkiem jest k. musza (6.98 ciosów/minutę). Co ciekawe, w kategorii ciężkiej widzimy najwyższy współczynnik walk zakończonych przed czasem przez KO/TKO (60,1 %), a ciosów zawodnicy królewskiej dywizji wyprowadzają najmniej (6,72 ciosów/minutę).


Średnia liczba ciosów wyprowadzanych na minutę w poszczególnych kategoriach:


Kobiety:


słomkowa – 8,9
kogucia – 8,87


Mężczyźni:


musza – 6,98
kogucia – 8,12
piórkowa – 7,81
lekka – 7,69
półśrednia – 7,62
średnia – 7,07
półciężka – 7,43
ciężka – 6,72


Ze względu na rozstrzygnięcia poszczególnych pojedynków Instytut UFC zdołał przeanalizować czynniki, które wpłynęły na ostateczny rezultat walk. Najważniejszym elementem jest "liczba celnych ciosów" - u mężczyzn i kobiet. "Skuteczne obalenia" są trzecim najważniejszym czynnikiem u kobiet, a u panów zajmuje dopiero 19. miejsce. Z kolei "celne ciosy znaczące" u mężczyzn umiejscowione zostały na 5. pozycji, a u pań na 10. Coraz mniejsze znaczenie w przypadku obu płci odgrywają natomiast "celne ciosy znaczące wyprowadzone na głowę".


Najważniejsze czynniki decydujące o rezultacie walki:


Mężczyźni:


1. "ciosy celne"
2. "kontrola walki w parterze"
3. "kotrola walki ogółem"
4. "celne ciosy znaczące (%)"
5. "liczba celnych ciosów znaczących"


Kobiety:


1. "ciosy celne"
2. "wszystkie próby wyprowadzenia ciosów"
3. "skuteczne obalenia (%)"
4. "kontrola walki w parterze"
5. "celne ciosy znaczące (%)"


Za tydzień kolejna część cyklu "UFC od podszewki", w której przeanalizujemy kontuzje zawodników największej organizacji MMA na świecie!

 

Transmisje gal UFC na sportowych antenach Polsatu. Już w nocy z soboty na niedzielę gala UFC 228 z dwoma walkami mistrzowskimi. Karta główna z udziałem Karoliny Kowalkiewicz od godziny 4:00 w Polsacie Sport!

Maciej Turski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie