US Open: 33. wielkoszlemowy półfinał Djokovicia

Serb Novak Djokovic pokonał Australijczyka Johna Millmana 6:3, 6:4, 6:4 i po raz 33. w karierze wystąpi w półfinale wielkoszlemowego turnieju tenisowego. Rundę wcześniej w nowojorskim US Open Millman sensacyjnie wyeliminował Szwajcara Rogera Federera.

Zamiast oczekiwanego ćwierćfinału Federer - Djokovic, kibice zobaczyli pojedynek tego drugiego z Australijczykiem, który nigdy nie zaszedł tak daleko w Wielkim Szlemie. Serb zwyciężył w trzech setach, chociaż mecz wcale nie był jednostronny. W ostatniej odsłonie Millman "wyciągnął" ze stanu 1:3 na 4:3, ale końcówka należała do utytułowanego rywala. Spotkanie trwało dwie godziny i 48 minut.

- To był trudny, prawie trzygodzinny mecz, do tego w niełatwych warunkach do gry, ale takich samych dla nas obydwu - stwierdził Djokovic, który był pod wrażeniem dobrej postawy tenisisty z antypodów w całych zawodach.

Millman jest przyzwyczajony do upałów w rodzinnym Brisbane, ale i on mocno odczuł ciężką pogodę w USA. W drugim secie, przy wyniku 2:2, poprosił sędziego o przerwę (poszedł się przebrać do szatni), tłumacząc, iż jest tak spocony, że nie może zmieścić piłeczki do kieszonki w spodenkach.

Nie doszło do szlagierowego spotkania Djokovica z Federerem, nie dojdzie też do bałkańskiej potyczki z Chorwatem Marinem Cilicem. Półfinałowym przeciwnikiem rozstawionego z numerem szóstym Serba będzie Japończyk Kei Nishikori (21.), który wygrał z Cilicem (7.) 2:6, 6:4, 7:6 (7-5), 4:6, 6:4.

Do tej pory zawodnik z Belgradu triumfował w 14 z 16 konfrontacji z Azjatą.

Djokovic po raz 33. wystąpi w półfinale wielkoszlemowej imprezy. Lepszy od niego jest tylko Federer - 43.

Na nowojorskich obiektach Flushing Meadows Serb, były lider światowego rankingu, zwyciężał w 2011 i 2015 roku. Dwa lata temu przegrał w finale.

Wcześniej awans do 1/2 finału US Open wywalczyli najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Hiszpan Rafael Nadal oraz Argentyńczyk Juan Martin del Potro (3.)