Mistrzostwa świata w siatkówce: Podział na grupy i regulamin

Siatkówka
Mistrzostwa świata w siatkówce: Podział na grupy i regulamin
fot. Cyfrasport

Mistrzostwa świata siatkarzy 2018 zostaną rozegrane w dniach 9–30 września w Bułgarii i we Włoszech. Broniący tytułu biało-czerwoni zagrają w grupie D w Warnie z Kubą, Portoryko, Finlandią, Iranem i współgospodarzem turnieju – Bułgarią. Sprawdź regulamin i podział na grupy MŚ siatkarzy.

Rozpoczynająca się w niedzielę impreza będzie miała niemal identyczną formułę jak jej poprzednia edycja, która odbywała się w Polsce. Będzie się więc składała z trzech faz grupowych. W pierwszej 24 uczestników zostało podzielonych na cztery grupy. Z każdej z nich do kolejnej rundy awansują po cztery najlepsze ekipy.

 

Drugi etap turnieju, który z udziałem 16 zespołów rozpocznie się 21 września, również będzie się składał czterech grup. Przypisanie do jednej z nich nastąpi w oparciu o zajęte w tabeli miejsce. Organizatorzy zastrzegli sobie prawo do tego, że jeśli znajdą się w tym gronie, to - niezależnie od pozycji w tabeli - wystąpią we wskazanych z góry miastach - Włosi w gr. F w Mediolanie, a Bułgarzy w gr. G w Sofii.

 

Przy ustalaniu kolejności na koniec tej fazy brane będą pod uwagę wyniki z obu dotychczasowych rund. Do następnego etapu przejdą drużyny, które wywalczą pierwszą lokatę i dwie ekipy z drugiego miejsca z najlepszym bilansem. Od tego momentu rywalizacja toczyć się już będzie tylko w Turynie. Sześć zespołów podzielonych na dwie grupy walkę o półfinały rozpocznie 26 września. Podobnie jak we wcześniejszych fazach rywalizacja toczy się systemem "każdy z każdym".

 

Po dwie najlepsze drużyny zdobędą przepustkę do strefy medalowej. W półfinale 29 września najlepszy zespół gr. I zmierzy się z drugą ekipą gr. J, a zwycięzca gr. J z drugą drużyną grupy I. Dzień później odbędą się decydujące spotkania. Łącznie rozegrane zostaną 94 mecze.

 

Podstawowym kryterium ustalania kolejności w tabeli w fazach grupowych będzie liczba wygranych meczów. Jeśli dwa zespoły będą miały tyle samo zwycięstw na koncie, to wyżej będzie ten z nich, który zgromadzi większą liczbę punktów. W dalszej kolejności brane pod uwagę będą bilans setów i punktów, a w ostateczności wynik bezpośredniego spotkania. Przy identycznym stosunku punktów u co najmniej trzech drużyn bierze się pod uwagę rezultaty pojedynków pomiędzy ekipami, których dotyczy sytuacja.

 

Polacy w pierwszej kolejności zmierzą się w Warnie z Kubańczykami (środa 12 września, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat). Następnie czekają ich pojedynki z: Portorykańczykami (czwartek, 13 września, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat), Finami (sobota, 15 września, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat), Irańczykami (poniedziałek 17 września, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat) i Bułgarami (wtorek, 18 września, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat).

 

Podział na grupy MŚ w siatkówce mężczyzn (w nawiasach miejsce w światowym rankingu):

 

● grupa A (Florencja): Włochy (4) – Argentyna (7) – Japonia (12) – Belgia (15) – Słowenia (23) – Dominikana (38);
grupa B (Ruse): Brazylia (1) – Kanada (6) – Francja (9) – Egipt (13) – Chiny (20) – Holandia (25);
grupa C (Bari): USA (2) – Rosja (4) – Serbia (11) – Australia (16) – Tunezja (24) – Kamerun (30);
grupa D (Warna): Polska (3) – Iran (8) – Bułgaria (14) – Kuba (16) – Finlandia (18) – Portoryko (29).

 

Transmisje meczów mistrzostw świata siatkarzy 2018 na sportowych antenach Polsatu.

RM, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze