Wrocław Maraton: Pięcioro Kenijczyków na podium

Pięcioro Kenijczyków stanęło na podium 36. PKO Wrocław Maraton. Zwyciężył Kipyego Bor Barnabas (2:17.47), a w gronie kobiet triumfowała Ruth Chemisto Matebo (2:43.55). Najlepszy z Polaków Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) był szósty (2:24.37). Wystartowało ponad pięć tysięcy osób.

Uczestnicy mieli niemal idealne warunki do biegania. Nie padał deszcz, ale nie było też upalnie, bo słońce chowało się co pewien czas za chmurami. Start i meta - jak w minionych latach - były umiejscowione na Stadionie Olimpijskim.

Od początku na trasie dominowali Kenijczycy, którzy zajęli wszystkie stopnie na podium. Natomiast wśród zawodniczek jedno "oddali" Węgierce Tunde Szabo. Najlepsza z Polek Antonina Biała (Runners Warszawa) uplasowała się na szóstej pozycji.

W wyścigu zawodników niepełnosprawnych na wózkach z ręcznym napędem podobnie jak w zeszłym roku triumfował trzykrotny mistrz paraolimpijski Rafał Wilk (ZKS Stal Rzeszów). Były żużlowiec uzyskał czas 1:02.35 i zaledwie o sekundę wyprzedził Krystiana Gierę (Veloaktiv Inowrocław).

Historia imprezy zaczęła się 15 maja 1983 roku. W Maratonie Ślężan (taka była wówczas nazwa) na trasie z Sobótki do Wrocławia biegło wówczas tylko 129 mężczyzn i dwie kobiety. Od 19 lat zawody organizowane są wyłącznie na ulicach stolicy Dolnego Śląska.