Ostatni test Jastrzębskiego Węgla z mistrzem Niemiec

Siatkówka
Ostatni test Jastrzębskiego Węgla z mistrzem Niemiec
fot. Cyfrasport

Sparing z wicemistrzem Niemiec Berlin Recycling Volleys 4 października we własnej hali będzie ostatnim testem siatkarzy Jastrzębskiego Węgla przed startem ekstraklasy. Latem z polskiej drużyny odeszło dziewięciu zawodników i tyluż nowych zatrudniono.

Mecz otwarcia w jastrzębskiej hali będzie połączony z prezentacją drużyny, przebudowanej przez trenera Ferdinando De Giorgi.

 

Historia pojedynków jastrzębian z berlińczykami jest dość bogata. W minionym sezonie oba zespoły spotkały się w fazie grupowej Ligi Mistrzów. U siebie śląska ekipa wygrała 3:0, na wyjeździe uległa 2:3, ale awansowała do play off.

 

Zespół z Berlina w minionym sezonie wywalczył mistrzostwo Niemiec pokonując w decydujących meczach prowadzony przez belgijskiego selekcjonera reprezentacji Polski Vitala Heynena VfB Friedrichshafen.

 

Berlin RV dwukrotnie był już gościem meczu otwarcia w Jastrzębiu – Zdroju. W 2012 roku jastrzębianie pokonali ówczesnego mistrza Niemiec 3:0, a na koniec sezonu świętowali zdobycie brązowego medalu.

 

Dwa lata później taki ostatni jesienny sparing z mistrzowskimi berlińczykami zakończył się porażką gospodarzy 2:3, a cały sezon jastrzębianie zwieńczyli czwartym miejscem w ekstraklasie.

 

Z Berlina do Jastrzębia–Zdroju przeniósł się w 2105 roku na trzy lata australijski trener Mark Lebedew, potem identyczny kierunek obrał grający nadal w polskim zespole kubański przyjmujący Salvador Hidalgo Oliva.

 

W trakcie ostatnich rozgrywek Lebedewa zastąpił Włoch De Giorgi, drużyna zajęła ostatecznie piątą pozycję, po czym przeszła personalne "trzęsienie ziemi".

 

Po sezonie pożegnali się z klubem: Maciej Muzaj, Patryk Strzeżek, Dardan Lushtaku, Wojciech Sobala, Damian Boruch, Rodrigo Quiroga, Jason DeRocco, Marcin Ernastowicz i Karol Gdowski.

 

Transferowym hitem było ściągnięcie z tureckiego Ziraat Bankasi Ankara Dawida Konarskiego, reprezentacyjnego atakującego, mistrza świata z 2014. Nowymi przyjmującymi zostali reprezentanci Niemiec Christian Fromm (Arkas Izmir) i Francji Julien Lyneel (Fundan University Szanghaj). Konarski i Lyneel, z racji reprezentacyjnych obowiązków, dołączą do zespołu jako ostatni.

 

Poza tym jastrzębianie pozyskali atakującego Jakuba Buckiego (BBTS Bielsko-Biała) i rozgrywającego Nikodema Wolańskiego (Stal Nysa), libero Pawła Ruska (Asseco Resovia Rzeszów), który wrócił do klubu po sześcioletniej przerwie, środkowych Piotra Haina i Dawida Gunię z Cuprum Lubin oraz przyjmującego Patryka Czyrniańskiego z klubowej Akademii talentów.

 

Pozostali w zespole środkowy Grzegorz Kosok, kubański przyjmujący Salvador Hidalgo Oliva, rozgrywający reprezentacji Niemiec Lukas Kampa, a nowy kontrakt podpisał podstawowy libero Jakub Popiwczak.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze