Jakich wyników potrzebuje kadra U-21, by awansować na mistrzostwa Europy?

Piłka nożna

Reprezentacja Polski U-21 kolejnym remisem z Wyspami Owczymi skomplikowała sobie drogę na mistrzostwa Europy, które w czerwcu 2019 roku odbędą się na stadionach we Włoszech i San Marino. Wiele jednak się nie zmienia. Podopieczni Czesława Michniewicza nadal wszystko mają w swoich rękach.

Na dziś liczby zdecydowanie stoją po stronie naszych młodych piłkarzy. Szczególnie imponuje "zero" po stronie porażek. Trochę inaczej wygląda to jednak, kiedy spojrzy się na ich grę oraz dwa remisy z Wyspami Owczymi, ale skupmy się na tabeli. Ta mówi jasno - Polacy wszystko mają w swoich rękach.


Przed nimi jeszcze dwa spotkania tych eliminacji - wyjazdowe z Danią (12 października), a na zakońćzenie u siebie podejmiemy Gruzję (16 października). Do liderujących Skandynawów tracimy zaledwie punkt i dwa zwycięstwa w tych meczach pozwolą nam bez spoglądania na inne spotkania zapewnić sobie awans na mistrzostwa.


Remis w meczu z Danią będzie oznaczał, że z Gruzją musimy zdobyć 3 punkty oraz liczyć na potknięcie lidera w meczu u siebie z Wyspami Owczymi (co jest mało prawdopodobne). Porażka z podopiecznymi Nilsa Fredriksena sprawi, że stracimy matematyczne szanse na awans już przed meczem z Gruzją.


W przypadku zajęcia drugiego miejsca w grupie, którego nikt nam już nie może odebrać, będziemy liczyli na awans do listopadowych baraży. Do nich zakwalifikują się jednak tylko cztery zespoły z drugich miejsc z najlepszym bilansem spośród wszystkich dziewięciu grup.


"Tabela wiceliderów" nie jest jednak taka prosta. Odliczane są w niej bowiem punkty zdobyte w meczach z ostatnimi zespołami w grupach. Taka sytuacja oznacza, że dwa remisy z Wyspami Owczymi mogą być przekleństwem Polaków. Nasi wrześniowi rywale zajmują przedostatnie miejsce z dwoma punktami przewagi nad Litwą. Te drużyny mają w październiku bezpośredni mecz i wtedy bardzo przydatne byłoby zwycięstwo naszych sąsiadów.


Na ten moment w tabeli drużyn zajmujących drugie miejsca jesteśmy na czwartej pozycji. W przypadku naszej porażki z Danią może się to jednak zmienić. Z pewnością wiele dałoby nam ostatnie miejsce Wysp Owczych, bo w takim przypadku mielibyśmy w tej tabeli aż cztery punkty więcej. Nie ma jednak co się nad tym rozwodzić, liczyć na innych, sprawdzać kalendarz spotkań reszty drużyn z drugich miejsc - sześć punktów w meczach październikowych i jedziemy na mistrzostwa Europy.

 

Tabela grupy C:

 

Tabela 2. miejsc:

 

Adam Sławiński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie