Finlandia mocna tylko w secie! Trzecie zwycięstwo polskich siatkarzy

W swym trzecim spotkaniu na mistrzostwach świata w siatkówce reprezentacja Polski wygrała w Warnie z Finlandią 3:1. Podopieczni trenera Vitala Heynena odnieśli trzecie zwycięstwo i zapewnili sobie awans do kolejnej fazy turnieju. We wcześniejszym sobotnim meczu w grupie D Iran pokonał Kubę 3:1.

Siatkarze Finlandii zmagania na tegorocznych mistrzostwach świata rozpoczęli już 9 września, gdy w meczu otwarcia gładko ulegli Bułgarom 0:3. Na kolejne spotkanie czekali pięć dni, ale gdy wreszcie wyszli na parkiet, zdołali zgarnąć komplet punktów w rywalizacji z Kubą (3:1). Polacy zaczęli turniej zgodnie z planem – nie stracili punktów w starciu z teoretycznie słabszymi rywalami: Kubą (3:1) oraz Portoryko (3:0).

Do poprzedniej konfrontacji obu reprezentacji doszło na mistrzostwach Europy 2017. Polacy, choć bez wielkiej formy, pewnie ograli w Gdańsku ekipę Suomi 3:0 (25:23, 25:21, 25:19). W historii starć z Finami zdarzały się jednak Polakom gorsze występy. W 2009 roku w Lidze Światowej przegrali trzy mecze z rzędu! W finałach MŚ obie ekipy mierzyły się wcześniej dwukrotnie, w zamierzchłych już czasach. W 1952 roku w Moskwie Polacy wygrali 3:0, a w 1978 roku w Bergamo 3:1.

Finowie dobrze znali Polaków. Do starcia poprowadził ich trener Tuomas Sammelvuo, były gracz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, a wspierał go statystyk Oskar Kaczmarczyk. Eemi Tervaportti w minionym sezonie grał w Stoczni Szczecin, a w przyszłym podąży śladami Fabiana Drzyzgi – zajmie miejsce polskiego rozgrywającego w Olympiakosie Pireus. Przyjmujący Elviss Krastins w minionych rozgrywkach próbował swych sił w Asseco Resovii, w kolejnych zagra natomiast we Francji, w ekipie Arago de Sete.

Finowie mieli być dla biało-czerwonych rywalem trudniejszym od dwóch wcześniejszych i rzeczywiście sprawili mistrzom świata trochę kłopotów. Premierowa odsłona nie przyniosła jeszcze większych emocji. Wyrównana walka trwała jedynie do pierwszej przerwy technicznej (8:7). Po niej biało-czerwoni przejęli inicjatywę, odskoczyli rywalom (16:10) i kontrolowali sytuację w końcówce. Skuteczny blok dał im piłkę setową (24:18), a decydujący punkt wywalczył Artur Szalpuk (25:20).

Gorzej było niestety w drugim, niezwykle zaciętym secie. Toczył się on przy przewadze Finów (6:8, 9:13, 12:16), biało-czerwoni mieli spore kłopoty na przyjęciu, ale również ze skończeniem ataków. Co prawda w końcówce zebrali się, dogonili rywali (21:21), ale z zaciętej rywalizacji na przewagi zwycięsko wyszli Finowie (26:28) .

Taki wynik drugiej partii mocno podrażnił mistrzów świata. Sygnał do walki dał kapitan – Michał Kubiak, rozpoczynając seta dwoma asami serwisowymi. Polacy nie zacięli się w tym secie nawet na moment, błędy za to popełniali Finowie. Na obu przerwach mieli wyraźną przewagę (8:3, 16:8). W końcówce Polacy spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował Szalpuk (25:16). Set numer cztery nie zmienił obrazu gry i również miał jednostronny przebieg (8:4, 16:7). W końcówce przewaga Polaków wynosiła już dziesięć oczek (21:11), a skuteczny atak Dawida Konarskiego przyniósł decydujący punkt (25:15).

Do ciekawej rywalizacji doszło również na trybunach. Fani obu reprezentacji, którzy znani są z żywiołowego dopingu, również i tym razem stworzyli wspaniałą atmosferę na trybunach.

Grupa sympatyków z Finlandii była liczniejsza, ale na parkiecie to Polacy mieli wyraźną przewagę we wszystkich elementach: atak (57–44), blok (11–5), zagrywka (8–1); obie ekipy popełnili sporo błędów własnych (27–28). Najlepiej punktowali: Artur Szalpuk (19), Mateusz Bieniek (14), Bartosz Kurek (13), Michał Kubiak (12) – Polska; Samuli Kaislasalo (14), Niko Suihkonen (10) – Finlandia.

Polscy siatkarze, mimo kłopotów w drugiej partii, wygrali na tegorocznych MŚ po raz trzeci. Po trzech kolejkach gier mają na koncie komplet punktów i są już pewni awansu do II fazy grupowej. W niedzielę biało-czerwoni mają dzień przerwy. W poniedziałek 17 września zagrają z Iranem, który po trzech kolejkach również pozostaje niepokonany. Fazę grupową zakończą dzień później konfrontacją z Bułgarią.

Polska – Finlandia 3:1 (25:20, 26:28, 25:20, 25:15)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Bartosz Kurek, Mateusz Bieniek, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka.
Finlandia: Mikko Esko, Niko Suihkonen, Elviss Krastins, Tommi Siirila, Sauli Sinkkonen, Samuli Sinkkonen, Samuli Kaislasalo – Lauri Kerminen (libero) oraz Eemi Tervaportti, Antti Ronkainen, Henrik Porkka.

Mecz zakończony
Polska
3:1
Finlandia
Zapis relacji
Relacja zakończona

Polska – Finlandia 3:1 (25:20, 26:28, 25:16, 25:15) Dawid Konarski ustalił wynik czwartego seta i zakończył mecz!

Polska – Finlandia 2:1, 24:14 Piłka meczowa dla Polski!

Polska – Finlandia 2:1, 23:13 Skutecznie Artur Szalpuk.

Polska – Finlandia 2:1, 22:12 Aleksander Śliwka obił blok rywali.

Polska – Finlandia 2:1, 21:11 Już dziesięć oczek zaliczki Polaków!

Polska – Finlandia 2:1, 19:11 Mateusz Bieniek po bloku rywali. Czas dla trenera Finów.

Polska – Finlandia 2:1, 18:10 Serwis Finów w siatkę.

Polska – Finlandia 2:1, 16:7 Kontra Polaków i zdecydowana przewaga na drugiej przerwie.

Polska – Finlandia 2:1, 13:7 Długa wymiana (28 s) dla Polaków. Tuomas Sammelvuo poprosił o czas.

Polska – Finlandia 2:1, 12:7 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Finlandia 2:1, 11:6 Skutecznie ze środka Piotr Nowakowski.

Polska – Finlandia 2:1, 10:5 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Finlandia 2:1, 8:4 Cztery punkty różnicy na pierwszej przerwie.

Polska – Finlandia 2:1, 7:4 Skuteczny atak Mikko Esko

Wściekły Kubiak! Ostra dyskusja z sędzią, żółta kartka i... dwa asy (WIDEO)

Reprezentacja Polski przegrała w kontrowersyjnych okolicznościach seta z Finlandią, a pretensje o sędziowskie decyzje miał na początku kolejnej partii kapitan biało-czerwonych Michał Kubiak. Sędzia ukarał go żółtą kartką, a ten... posłał dwa asy serwisowe z rzędu! Biało-czerwoni stoczyli zacięty bój z Finlandią w drugim secie, ostatecznie ulegając rywalom 26:28.

Polska – Finlandia 2:1, 6:2 Artur Szalpuk powiększył przewagę biało-czerwonych.

Polska – Finlandia 2:1, 4:2 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Finlandia 2:1, 2:1 Rozpoczęła się czwarta odsłona!

Polska – Finlandia 2:1 (25:20, 26:28, 25:16) Artur Szalpuk zakończył trzecią odsłonę.

Polska – Finlandia 1:1, 24:15 Piłka setowa dla Polski!

Polska – Finlandia 1:1, 22:15 Gra punkt za punkt przy wyraźnej przewadze Polaków.

Polska – Finlandia 1:1, 20:12 Polacy spokojnie zmierzają po zwycięstwo w tym secie.

Polska – Finlandia 1:1, 18:11 Rzucona piłka po stronie Finów.

Polska – Finlandia 1:1, 17:10 Mateusz Bieniek popisał się skutecznym atakiem.

Polska – Finlandia 1:1, 16:8 Dotknięcie siatki przez rywali i osiem oczek przewagi Polaków na drugiej przerwie.

Polska – Finlandia 1:1, 13:7 Sauli Sinkkonen z przechodzącej piłki.

Polska – Finlandia 1:1, 13:5 Fabian Drzyzga - as serwisowy. Trener Finów wziął czas.

Polska – Finlandia 1:1, 11:5 Tym razem Piotr Nowakowski skutecznie ze środka.

Polska – Finlandia 1:1, 9:4 Mateusz Bieniek z krótkiej.

Polska – Finlandia 1:1, 8:3 Wyraźna przewaga Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Finlandia 1:1, 6:2 Dobry blok Polaków. Tuomas Sammelvuo poprosił o czas.

Polska – Finlandia 1:1, 4:1 Dobry początek Polaków.

Polska – Finlandia 1:1, 2:0 Michał Kubiak - as serwisowy.

Polska – Finlandia 1:1, 1:0 Michał Kubiak rozpoczął seta asem serwisowym. Jeszcze przed rozpoczęciem seta kapitan reprezentacji Polski obejrzał żółtą kartkę za dyskusje z arbitrem.

Polska – Finlandia 1:1 (25:20, 26:28) Finowie wyrównali stan meczu. Błąd odbicia po polskiej stronie w ostatniej akcji.

Polska – Finlandia 1:0, 26:27 Elviss Krastins zaatakował po bloku Polaków.

Polska – Finlandia 1:0, 26:26 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – Finlandia 1:0, 25:26 Atak po bloku i as serwisowy w kolejnej akcji (Niko Suihkonen - 112 km/h). Piłka setowa dla Finów. Vital Heynen wziął czas.

Polska – Finlandia 1:0, 25:24 Michał Kubiak - as serwisowy! Piłka setowa dla Polski. Tuomas Sammelvuo poprosił o czas.

Polska – Finlandia 1:0, 24:24 Michał Kubiak skutecznie - gramy na przewagi.

Polska – Finlandia 1:0, 23:24 Sauli Sinkkonen - piłka setowa dla Finów!

Polska – Finlandia 1:0, 23:23 Punkt za punkt w tej części seta.

Polska – Finlandia 1:0, 22:23 Michał Kubiak zaatakował w siatkę.

Polska – Finlandia 1:0, 22:22 Michał Kubiak po prostej i tym razem skutecznie.

Polska – Finlandia 1:0, 21:22 Michał Kubiak zaatakował w aut.

Polska – Finlandia 1:0, 21:21 Michał Kubiak obił blok rywali. Tuomas Sammelvuo poprosił o czas.

Polska – Finlandia 1:0, 20:21 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – Finlandia 1:0, 19:20 Bartosz Kurek tym razem obił blok rywali.

Polska – Finlandia 1:0, 18:20 Zablokowany Bartosz Kurek.

Polska – Finlandia 1:0, 18:19 Niko Suihkonen przestrzelił zagrywkę.

Polska – Finlandia 1:0, 17:18 Punkt dla Polski po weryfikacji.

Polska – Finlandia 1:0, 16:18 Kiwką zaskoczył Polaków fiński rozgrywający.

Polska – Finlandia 1:0, 15:16 Mateusz Bieniek - as serwisowy.

Polska – Finlandia 1:0, 13:16 Skuteczny atak Michała Kubiaka.

Polska – Finlandia 1:0, 12:16 Cztery punkty dzieli Polaków od przeciwników na drugiej przerwie.

Polska – Finlandia 1:0, 12:15 Zablokowany atak Dawida Konarskiego.

Polska – Finlandia 1:0, 11:14 Mateusz Bieniek z krótkiej.

Polska – Finlandia 1:0, 10:13

Polska – Finlandia 1:0, 9:13 Już cztery oczka przewagi Finów.

Polska – Finlandia 1:0, 9:12 Piotr Nowakowski zaserwował w siatkę.

Polska – Finlandia 1:0, 8:11 Sauli Sinkkonen obił polski blok.

Polska – Finlandia 1:0, 8:10 Bartosz Kurek po prostej, po bloku rywali.

Polska – Finlandia 1:0, 7:9 Efektowna kiwka Fabiana Drzyzgi.

Polska – Finlandia 1:0, 6:9 Niko Suihkonen obił blok Polaków.

Polska – Finlandia 1:0, 6:8 Dwa oczka tracą Polacy na pierwszej przerwie.

Polska – Finlandia 1:0, 6:7 Michał Kubiak skończył kontrę Polaków.

Polska – Finlandia 1:0, 4:7 Bartosz Kurek zaatakował w środek siatki.

Polska – Finlandia 1:0, 4:5 Autowy atak Bartosza Kurka, ale rywale dotknęli siatki.

Polska – Finlandia 1:0, 2:4 Skuteczna kontra Finów, którzy mają przewagę na początku seta. Vital Heynen poprosił o przerwę.

Statystyki pierwszego seta.

Polska – Finlandia 1:0 (25:20) Artur Szalpuk zakończył pierwszą odsłonę.

Polska – Finlandia 0:0, 24:20 Dawid Konarski zerwał atak.

Polska – Finlandia 0:0, 24:18 Skuteczny blok Polaków i piłka setowa!

Polska – Finlandia 0:0, 23:18 Serwis Finów w siatkę. Dwa kroki dzielą Polaków od zwycięstwa w pierwszym secie.

Polska – Finlandia 0:0, 22:17 Drugi czas dla trenera Finów.

Polska – Finlandia 0:0, 21:17 Skuteczny atak Niko Suihkonena.

Polska – Finlandia 0:0, 21:15 Finowie ryzykują zagrywką, ale bez powodzenia.

Polska – Finlandia 0:0, 20:15 Zablokowany atak Bartosza Kurka.

Polska – Finlandia 0:0, 20:14 Autowa zagrywka Finów.

Polska – Finlandia 0:0, 19:13 Bartosz Kurek skuteczny w pierwszym secie.

Polska – Finlandia 0:0, 17:11 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

Polska – Finlandia 0:0, 16:11 Tommi Siirila z krótkiej.

Polska – Finlandia 0:0, 16:10 Mateusz Bieniek atakiem z przechodzącej piłki ustalił wynik na drugiej przerwie. Sześć oczek zaliczki Polaków.

Polska – Finlandia 0:0, 15:10 Efektowny atak Bartosza Kurka

Polska – Finlandia 0:0, 14:9 Skuteczny blok Polaków po ataku Elvissa Krastinsa i pięć oczek zaliczki. Trener Finów poprosił o czas.

Polska – Finlandia 0:0, 12:9 Bartosz Kurek - as serwisowy (98 km/h).

Polska – Finlandia 0:0, 10:8 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

Polska – Finlandia 0:0, 8:7 Punkt zaliczki Polaków na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Finlandia 0:0, 7:7 Techniczny atak Michała Kubiaka, ale piłka minimalnie na aucie. Pokazała to weryfikacja.

Polska – Finlandia 0:0, 6:6 Michał Kubiak zablokowany.

Polska – Finlandia 0:0, 4:4 Mateusz Bieniek znów skutecznie na środku.

Polska – Finlandia 0:0, 4:3 Artur Szalpuk skutecznie na lewym ataku.

Polska – Finlandia 0:0, 3:3 Bartosz Kurek - serwis w siatkę.

Polska – Finlandia 0:0, 2:2 Mateusz Bieniek z krótkiej.

Polska – Finlandia 0:0, 1:2 Rozpoczynamy trzeci mecz reprezentacji Polski na MŚ siatkarzy 2018!

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak – Paweł Zatorski (libero).
Finlandia: Sauli Sinkkonen, Samuli Kaislasalo, Tommi Siirila, Mikko Esko, Elviss Krastins, Niko Suihkonen – Lauri Kerminen (libero).

Sędziowie: Yuri R. Ramirez Ortiz (Dominikana) – Nathanon Sowapark (Tajlandia).

Czas na hymny obu państw.

Tabela grupy D przed meczem Polska – Finlandia:

W pierwszym sobotnim meczu "polskiej" grupy D mistrzostw świata siatkarze Kuby przegrali z Iranem 1:3 (25:17, 18:25, 22:25, 19:25).

Polska - Finlandia: Transmisja w Polsacie Sport i Super Polsacie

Po dwóch stosunkowo łatwych zwycięstwach reprezentacji Polski w fazie grupowej na siatkarskich mistrzostwach świata we Włoszech i Bułgarii nadszedł czas na starcie z nieco mocniejszym zespołem z Finlandii. Transmisja meczu Polska - Finlandia w Polsacie Sport i Super Polsacie.

Witamy w relacji na żywo z meczu grupy D mistrzostw świata siatkarzy Polska – Finlandia. Początek spotkania o godzinie 19.30.