Kajetan Listkiewicz: Popularyzacja Teqball jest możliwa tylko...

Inne

- Spopularyzowanie Teqball w Polsce to nasz najważniejszy cel, który jest trudny do osiągnięcia bez wsparcia i zainteresowania ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej - stwierdził w rozmowie z Polsatsport.pl Kajetan Listkiewicz, współzałożyciel polskiego Teqballa.

Adam Łuczka: Czy uda się zrealizować dążenia Teqball do uzyskania statusu sportu pokazowego na igrzyskach olimpijskich?

 

Kajetan Listkiewicz: Aspiracje olimpijskie Teqball zostały częściowo zmaterializowane w zeszłym miesiącu, gdy obradująca w Dżakarcie Olimpijska Rada Azji zgodziła się włączyć Teqball do swoich sportów. To bardzo ważny moment w historii rozwoju piłki na zakrzywionym stole. W 2022 w Chinach odbędą się Igrzyska Azjatyckie. Postanowienia z Indonezji mogą okazać się kluczowe dla obecności Teqball na tej prestiżowej imprezie, jako oficjalna dyscyplina sportowa. Co więcej, organizowane w październiku drugie mistrzostwa świata w Teqball, poza aspektami sportowymi są też metodą na popularyzację dyscypliny w kraju, gdzie w 2024 roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Miejscem rozgrywania zawodów będzie słynne Stade de France, a olimpijska gorączka zawładnie Paryżem. Nieprzypadkowa jest więc lokalizacja tegorocznych mistrzostw Teqball, które odbędą się w Reims - mieście położonym niecałe dwie godziny drogi od stolicy.

 

Jakie działania na rzecz pomagania w krajach trzeciego świata prowadzi Teqball?

Jednym z głównych założeń i misji Teqball jest pomaganie poprzez sport w krajach rozwijających się. W kwietniu bieżącego roku Teqball gościł w obozie dla uchodźców w Zaatari (Jordania), gdzie wspólnie z organizacją Peace and Sport podpisano memorandum o porozumieniu, zawiązując tym samym współpracę w celu promowania Teqball jako narzędzia rozwoju społecznego i równości. Reprezentacja syryjskich uchodźców z obozu wzięła udział w międzynarodowym turnieju plażowym Teqball w Budapeszcie. Delegacja z Zaatari pojawi się także na mistrzostwach świata. Teqball zorganizował również mecz przyjaźni w Bujumburii, która jest stolicą Burundi. Do kraju z Afryki Wschodniej poleciał także Christian Karembeu - były mistrz świata i Europy z reprezentacją Francji, obecnie międzynarodowy ambasador Teqball.

 

Jaki jest wasz główny cel w kontekście rozwoju tej dyscypliny w Polsce?


Spopularyzowanie Teqball w Polsce to nasz najważniejszy cel, który jest trudny do osiągnięcia bez wsparcia i zainteresowania ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Prowadzimy działania na wielu płaszczyznach i liczymy na to, że nasza praca zwróci uwagę najważniejszych sportowych instytucji.

Adam Łuczka, kl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze