Superpuchar w kajakarstwie: Kaczor drugi w Rosji

Kanadyjkarz Warty Poznań Tomasz Kaczor zajął drugie miejsce w zawodach superpucharu, które rozegrano w rosyjskim Barnauł. To nowa impreza w kajakarskim kalendarzu, uczestnicy walczyli o wysokie premie - pula nagród wynosiła 120 tysięcy euro.

Zawody superpucharu to nowy projekt międzynarodowej federacji, a wysokie premie pieniężne miały skusić najlepszych zawodników, by przedłużyli sobie sezon o kilka tygodni. W Rosji zwycięzcy zainkasowali po osiem tysięcy euro, a pula nagród w całych zawodach wynosiła 120 tysięcy. Kilka dni temu podobne zawody odbyły się chińskim Linyi.

Kajakarze i kanadyjkarze w Barnauł rywalizowali na jedynkach na nietypowym dystansie - 350 m. Polskę reprezentowało dwóch zawodników - Kaczor oraz Marta Walczykiewicz z KTW Kalisz. Kaczor, podobnie jak w Chinach, dotarł do finału, gdzie przegrał z dwukrotnym medalistą ostatnich mistrzostw świata Czechem Martinem Fuksą. Mniej szczęścia miała Walczykiewicz, która była trzecia w finale B, czyli siódma w klasyfikacji ogólnej. W jej konkurencji wygrała Nowozelandka Caitlin Ryan.

Wśród kajakarzy triumfował Francuz Maxime Beaumont, a w rywalizacji kanadyjkarek wygrała Laurence Vincent-Lapointe z Kanady.

W piątek odbyły się wyścigi mikstów na dystansie 100 m, a pary dobierano na zasadzie losowania. W K2 Walczykiewicz w duecie z Rosjaninem Kiryłem Liapunowem wygrali wyścig finałowy.