Wielka Wioślarska o Puchar Brdy: Cambridge przerywa zwycięską passę Oxfordu

Inne
Wielka Wioślarska o Puchar Brdy: Cambridge przerywa zwycięską passę Oxfordu
fot. PAP

Wyścig ósemek uniwersytetów Oxford i Cambridge zwieńczył odbywającą się w Bydgoszczy 27. edycję Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Po raz dwunasty w regatach rywalizowały brytyjskie uniwersytety, po raz piąty zwyciężyła ekipa Cambridge.

Regaty rozpoczęły się od wyścigu weteranów. Najszybsza na dystansie jednego kilometra okazała się ósemka ze stolicy Niemiec – Wiking Berlin. Dokładnie 19 sekund później na metę wpłynęli reprezentanci pierwszej ekipy Lotto Bydgostii Bydgoszcz, a trzecie miejsce zajęła osada BTW Masters.

 

Niemieckie osady zdominowały rywalizację ósemek juniorów. Puchar Prezesa Totalizatora Sportowego zdobyła reprezentacja Berlina II, wyprzedzając o 5 sekund ekipę Berlina I. Najniższy stopień podium przypadł reprezentacji Litwy. Dopiero kolejne dwa miejsca zajęły ekipy bydgoskie.

 

Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy w seniorskiej rywalizacji ósemek wywalczyła osada Litwy, będąc o zaledwie 2 sekundy lepsze od reprezentacji bydgoskiej Wyższej Szkoły Gospodarki. Trzecią lokatę z niemal 20-sekundową stratą do WSG zajęła osada BRC Berlin.

 

Nowością w trakcie regat były wioślarskie sprinty ósemek na dystansie 200 metrów. Wzięły w nich udział cztery najlepsze osady z rywalizacji na dystansie 2 km. W finale ekipa WSG zrewanżowała się reprezentacji Litwy pokonując ją o zaledwie 14 setnych sekundy.

 

Na rzece Brdzie nie zabrakło, co także staje się tradycją Wielkiej Wioślarskiej, rywalizacji sprinterskiej seniorskich osad mikstów kajakarek i kajakarzy. Do rywalizacji przystąpiły trzy pary reprezentujące klub CWZS Zawisza Bydgoszcz oraz jedna, w skład której weszli reprezentanci CWZS i Włókniarza Chełmża. Najlepsi okazali się Weronika Kwasigroch i Piotr Mazur z CWZS, zwyciężając w finale A z parą Nicola Gapska (CWZS), Bartosz Grabowski (Włókniarz). Finał B wygrał mikst Dominika Włodarczyk, Dawid Putto.

 

Kulminacyjnym punktem Wielkiej Wioślarskiej była jak zwykle rywalizacja w wyścigu na dystansie 2 km osad uniwersytetów Oxford i Cambridge. Dwunasty wyścig na Brdzie pomiędzy tymi uczelniami zakończył się piątym zwycięstwem tej drugiej. Dzięki temu Cambridge przerwało passę trzech z rzędu wygranych rywali i zmniejszyła stratę do przeciwnika, który teraz prowadzi 7:5. Zwycięska osada uniwersytecka na mecie, zlokalizowanej niemal w samym centrum Bydgoszczy, przy Rybim Rynku, wyprzedziła rywali dość znacznie, bo o 13,37 sekundy.

 

Rywalizacji przyglądała się m.in. mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro (2016) Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

 

- Wielką Wioślarską zawsze traktujemy jak święto, ponieważ rywalizacja ósemek to kwintesencja tej dyscypliny. Przy okazji jest to niejako zakończenie sezonu, ale także promocja naszego sportu. Podczas regat na rzece Brdzie jesteśmy bliżej kibiców, możemy im pokazać dokładnie na czym polega nasza praca i że jest to ciekawy i pasjonujący sport – powiedziała wioślarka.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze