Francuzi zrobili swoje i czekają na mecz Polska – Serbia!

W pierwszym niedzielnym spotkaniu "polskiej" grupy H Francja wygrała w Warnie z Argentyną 3:1. Trójkolorowi wyprzedzili biało-czerwonych w tabeli i zachowali szanse na awans do czołowej szóstki turnieju. Rywalizację w tej grupie zakończy mecz Polska – Serbia.

Podopieczni trenera Laurenta Tillie, by przedłużyć swe szanse na awans, musieli pokonać ekipę Albicelestes. W pierwszej partii Trójkolorowi uzyskali przewagę już na pierwszej przerwie technicznej (8:6), a w środkowej części jeszcze ją powiększyli (16:10). Później kontrolowali sytuację na parkiecie, grali płynnie, a rywale jeszcze ułatwiali im zadanie popełniając błędy własne.  Earvin N'Gapeth skutecznym atakiem z lewego skrzydła wywalczył piłkę setową, a w kolejnej akcji Kevin Le Roux zamknął seta skutecznym blokiem (25:16).

W drugim secie nie szło Francuzom już tak łatwo. Gra długo była wyrównana (9:9, 14:14), jednak w pewnym momencie zdołali odskoczyć rywalom (19:16). W kluczowych akcjach tej odsłony Argentyńczycy nie mieli wiele do powiedzenia.  Stephen Boyer najpierw wywalczył piłkę setową (24:19), a następnie ustalił wynik tej partii na 25:20, obijając blok rywali.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od przewagi ekipy Argentyny (5:8, 6:10, 7:12). Podopieczni Julio Velasco popełniali mniej błędów, a Trójkolorowi mieli spore kłopoty z koncentracją. Po drugiej przerwie (12:16) francuscy siatkarze zaczęli mozolnie odrabiać straty. Po asie serwisowym N'Gapetha złapali punktowy kontakt z rywalami (19:20). Później siatkarze Albicelestes znów odskoczyli (20:23), ale Trójkolorowi odrobili straty (23:23). Seta zakończyła rywalizacja na przewagi. Argentyńczycy wykorzystali dopiero piątą piłkę setową (26:28) i wyszli zwycięsko z tej wojny nerwów.

Czwartą partię podrażnieni Francuzi rozpoczęli  od mocnego uderzenia (4:0, 8:4). W środkowej części seta zaczęli jednak popełniać proste błędy i przy zagrywkach Cristiana Poglajena Argentyńczycy złapali kontakt (12:11). To jednak było wszystko, na co było stać tę drużynę w czwartym secie. Trójkolorowi znów zaczęli budować przewagę (16:13), a w końcówce kontrolowali sytuację. Asem serwisowym popisał się  N'Gapeth (23:17),  Kevin Le Roux wywalczył piłkę meczową (24:18), a  serwis Jose Luisa Gonzaleza w siatkę zakończył tę konfrontację (25:19).

Dzięki temu zwycięstwu Trójkolorowi wyprzedzili biało-czerwonych w tabeli i zachowali szanse na awans do czołowej szóstki turnieju. Czekają teraz na wynik spotkania Polska – Serbia.

Najwięcej punktów: Earvin N'Gapeth (23), Kevin Tillie (12), Stephen Boyer (12) – Francja; Agustin Loser (15), Facundo Conte (14), Jose Luis Gonzalez (11) – Argentyna.

Francja – Argentyna 3:1 (25:16, 25:20, 26:28,  25:19)

Francja: Benjamin Toniutti, Kevin Tillie, Earvin N'Gapeth, Kevin Le Roux, Stephen Boyer,  Nicolas Le Goff – Jenia Grebennikov (libero) oraz Antoine Brizard, Julien Lyneel.
Argentyna: Luciano De Cecco, Sebastian Sole, Jose Luis Gonzalez, Agustin Loser, Cristian Poglajen, Facundo Conte – Alexis Gonzalez (libero) oraz Maximiliano Cavanna, Martin Ramos, Lisandro Zanotti, Pablo Crer.

Sędziowie: Ronald Stahl Jr. (USA) – Scott McLean (Kanada).