Rajdowe MP: Tytuł dla Grzyba

Moto

Grzegorz Grzyb wywalczył tytuł rajdowego mistrza Polski w sezonie 2018. Rajd Polski, będący jednocześnie siódmą rundą mistrzostw Europy, wygrał jeżdżący z łotewską licencją Rosjanin Nikołaj Griazin (Skoda Fabia R5).

Drugie miejsce w rajdzie zajął fabryczny kierowca Hyundaia Fin Jari Huttunen (I20 R5) ze stratą 8,3, a trzecie Brytyjczyk Chris Ingram (Skoda Fabia R5) – strata 2.25,9. Z Polaków najwyżej, na piątej pozycji, znalazł się Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5), który stracił do zwycięzcy 3.27,0. Grzyb (Skoda Fabia R5) był siódmy ze stratą 3.38,4, wyprzedził go szósty na mecie Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5) – strata 3.27,0.

Grzyb po raz drugi został rajdowym mistrzem Polski, poprzednio triumfował dwa lata temu, w sezonie 2016. Mistrz Polski tegoroczny sezon rozpoczął od zwycięstwa w Rajdzie Świdnickim i drugiego miejsca w Rajdzie Dolnośląskim. W dwóch kolejnych rundach RSMP – rajdach Nadwiślańskim i Śląska nie startował. Później swoje konto punktowe znacznie poprawił triumfując w Rajdzie Rzeszowskim, który był podwójnie punktowany. Tam dopisał sobie 50 pkt za zwycięstwo i cztery za drugą lokatę na Power Stage. W poprzedniej rundzie, Rajdzie Elektreny na Litwie, był piąty, teraz w Rajdzie Polski w klasyfikacji RSMP uplasował się na trzeciej pozycji.

Walkę o końcowe zwycięstwo stoczył z Jakubem Brzezińskim, który przed imprezą w Mikołajkach był liderem RSMP z przewagą 28 pkt nad Grzybem. Jednak w sobotę Brzeziński uszkodził koło, etapu nie ukończył i jego szanse na utrzymanie pozycji lidera zmalały praktycznie do zera.

Nadzieją na utrzymanie pierwszego miejsca był Power Stage, gdzie można było wywalczyć dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej. Tam jednak Brzeziński pojechał słabiej, swojego dorobku nie poprawił i ostatecznie spadł na trzecie miejsce w RSMP sezonu 2018 wyprzedzony przez Grzyba i Marczyka.

Mistrz Polski zgromadził 151 pkt. Tytuł pierwszego wicemistrza Polski wywalczył Marczyk – 150 pkt, a drugim został Jakub Brzeziński – 146 pkt, który prowadzenie w klasyfikacji RSMP stracił po pechowym dla siebie starcie w Mikołajkach.

W klasyfikacji końcowej mistrzostw Europy zwycięstwo zapewnił sobie Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5), który w sobotę miał na Rajdzie Polski kraksę i imprezy nie ukończył.

Ostatnią rundą ME będzie w połowie października Rajd Lipawy.