Puchar Polski: Piast Gliwice lepszy w derbach Górnego Śląska

W meczu 1/32 finału Pucharu Polski ekipa GKS-u Jastrzębie podejmowała u siebie Piast Gliwice. Lepsi okazali się przyjezdni, którzy po bramkach w pierwszej połowie wygrali 2:1 i uzyskali awans do kolejnej rundy.

Oba zespoły z Górnego Śląska plasują się w środkowej strefie tabeli w rozgrywkach, w których występują. Jastrzębianie jako beniaminek Fortuna 1 Ligi zanotował ostatnio bezbramkowy remis na wyjeździe w starciu ze Stalą Mielec, natomiast piłkarze Piasta w miniony weekend wysoko przegrali we Wrocławiu ze Śląskiem 1:4. Jedni i drudzy chcieli zatem wrócić na zwycięską ścieżkę i dodatkowo uzyskać awans do 1/16 finału Pucharu Polski.

O losach awansu zadecydowała pierwsza połowa, w której gliwiczanie zdobyli dwie bramki. W 30. minucie piłkę do siatki z kilku metrów umieścił Karsten Ayong, który wykorzystał błąd w defensywie GKS-u. W 37. minucie na strzał zza pola karnego zdecydował się Denis Gojko, który podwyższył rezultat na 2:0.

W drugiej połowie podopieczni Waldemara Fornalika nieco spuścili z tonu, szanując korzystny wynik. Bierność swoich rywali wykorzystali gospodarze, a konkretnie David Weis, który w 74. minucie dostał podanie z głębi pola, wpadł w pole karne i mimo asysty przeciwnika, zdołał oddać precyzyjny strzał po długim rogu na wagę bramki kontaktowej.

Nadzieję miejscowych na korzystny rezultat i doprowadzenie co najmniej do dogrywki odżyły. Im bliżej końcowego gwizdka, tym bardziej gliwiczanie ograniczali się do defensywy, wyprowadzając kontrataki.

Minimalne prowadzenie Piasta sprawiło, że kibice byli świadkami emocji do samego końca. Ostatecznie to jednak przedstawiciel Lotto Ekstraklasy okazał się lepszy i awansował do 1/16 finału Pucharu Polski.

GKS Jastrzębie - Piast Gliwice 1:2 (0:2)

Bramki: Weis 74 - Ayong 30, Gojko 37

GKS: Grzegorz Drazik - Dominik Kulawiak, Kamil Szymura, Piotr Pacholski, Dawid Gojny - Farid Ali (81. Dominik Szczęch), Bartosz Jaroszek (72. Kamil Adamek), Damian Tront, Patryk Skórecki, Kamil Jadach (64. Dawid Weis) - Łukasz Krakowczyk

Piast: Jakub Szmatuła - Martin Konczkowski, Aleksandar Sedlar, Damian Byrtek, Tomasz Mokwa - Denis Gojko, Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec (61. Patryk Dziczek), Aleksander Jagiełło (65. Mateusz Mak) - Karsten Ayong (81. Gerard Badía), Piotr Parzyszek