Co musi się stać, by Polacy awansowali do półfinału siatkarskich mistrzostw świata?

W pierwszym meczu trzeciej fazy siatkarskich mistrzostw świata Polacy rozbili reprezentację Serbii 3:0. Wcześniej drużyna z Bałkanów wygrała w takim samym stosunku z Włochami. Co musi się stać, by reprezentacja Polski awansowała do półfinału siatkarskich mistrzostw świata?

O awansie do półfinałów siatkarskich mistrzostw świata 2018 decydują kolejno następujące czynniki:

1. Większa liczba wygranych meczów
2. Większa liczba zdobytych punktów
3. Wyższy stosunek setów
4. Wyższy stosunek małych punktów
5. Lepszy bilans w bezpośrednich meczach

Dotychczasowe wyniki w "polskiej grupie" prezentują się następująco:

Włochy – Serbia 0:3 (15:25, 20:25, 18:25)
Polska - Serbia 3:0 (28:26, 28:26, 25:22)

Do kolejnej fazy przechodzą rzecz jasna dwie drużyny z każdej grupy. Ze względu na zwycięstwo Serbów nad Włochami bez straty seta oraz ze znaczną przewagą punktów, podopieczni Nikoli Grbicia zagwarantowali sobie udział w półfinale już w meczu z Polakami.

Jeżeli chodzi o "sprawę polską", to najłatwiejszą drogą do awansu będzie wygranie choćby jednego seta w meczu z Włochami - wówczas Biało-Czerwoni i Serbowie będą mieli wyższy stosunek setów od gospodarzy (Serbowie 3:3, Polacy 4:3, Włosi 3:4). Jeżeli uda nam się zapisać na swoim koncie choćby jedną partię, to w dodatku awansujemy z pierwszego miejsca.

Polacy mogą jednak awansować nawet w przypadku pełnej dominacji Włochów i ich zwycięstwa 3:0. Nasi siatkarze muszą jednak wywalczyć co najmniej 61 punktów. Na przestrzeni trzech setów możemy więc stracić do "Azzurrich" 14 oczek.

Na zakończenie turnieju Final Six Polacy zagrają z gospodarzami turnieju - Włochami (28 września, godzina 21.15). W grupie I dojdzie natomiast do spotkania Brazylia – USA (28 września, godzina 17.00).

W załączonym materiale wideo skrót meczu trzeciej fazy siatkarskich mistrzostw świata Polska - Serbia.