Ostatnie pojedynki z Amerykanami nie były dla Polaków zbyt szczęśliwe. Wystarczy powiedzieć, że w sobotę "Jankesi" staną przed szansą pokonania nas po raz piąty z rzędu. Ostatnim razem taka sytuacja miała miejsce w latach 1986-2000, gdy udało im się wyjść obronną ręką z sześciu kolejnych konfrontacji z Biało-Czerwonymi. Ostatni raz pokonaliśmy rywali zza "Wielkiej Wody" w Pucharze Świata w 2015 roku, choć i tak nie przeszkodziło im to w wygraniu turnieju.

 

Jeśli chodzi o dokładne wyniki ostatnich spotkań z USA, to dwukrotnie wygrali oni z nami w tegorocznej edycji Ligi Narodów (dwa razy bez straty seta). Rok temu pokonali Polaków 3:1 w Lidze Światowej, natomiast w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) ograli nas również "do zera".

 

Całkowity bilans meczów Polska - USA jest niemalże równy, z delikatnym wskazaniem na przeciwników. W dotychczasowych 37 spotkaniach 18 razy lepsi byli Polacy, a 19-krotnie szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili Amerykanie.

 

Jeśli chodzi o ostatnie medale zdobyte przez Amerykanów na międzynarodowych turniejach, to zawiesili oni na swoich szyjach brąz tegorocznej Ligi Narodów, medal z tego samego kruszcu na igrzyskach olimpijskich w Rio oraz złoty krążek Pucharu Świata 2015.

 

Dla USA sobotni mecz z Polakami będzie również pierwszym półfinałem na najważniejszej imprezie siatkarskiej od 1994 roku, kiedy to wywalczyli ostatecznie brązowy medal.

 

Nasi przeciwnicy idą przez mistrzostwa świata 2018 jak burza! Aż do piątkowego meczu z Brazylijczykami odnieśli komplet zwycięstw pokonując kolejno: Serbię, Australię, Rosję, Kamerun, Tunezję, Kanadę, Bułgarię, Iran i ponownie Rosję. W piątkowym meczu III fazy gładko przegrali oni z "Canarinhos" (0:3), jednak obie drużyny były już wówczas pewne awansu i dały odpocząć kluczowym zawodnikom przywdziewając "drugie garnitury". Największą gwiazdą USA jest z pewnością Matthew Anderson i to na niego podopieczni Vitala Heynena będą musieli zwrócić szczególną uwagę.

 

W załączonym materiale wideo skrót ostatniego meczu Polska - USA w Lidze Narodów.

 

Transmisja spotkania Polska - USA o godz. 21:15 w Polsacie Sport i Super Polsacie. Początek przedmeczowego studia o godz. 20:20 w Polsacie Sport.