Ekstra Talent okazją do poznania działalności klubowych akademii

Piłka nożna
Ekstra Talent okazją do poznania działalności klubowych akademii
fot. materiały prasowe

Przez cały wrzesień w 16 klubach LOTTO Ekstraklasy gościła trzecia edycja cyklu Ekstra Talent organizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Trzy turnieje były okazją do spotkania z dyrektorami akademii piłkarskich. Celem było przybliżenie działalności akademii a także próba oceny wyzwań stojących przed polskim systemem szkolenia.

W turniejach wzięło udział ponad trzy tysiące młodych piłkarzy z drużyn zaproszonych przez kluby. Rywalizacja w każdym mieście odbywała się na 4 boiskach z udziałem zespołów złożonych z 12 zawodników. Po fazie grupowej i pucharowej, wszystkie drużyny brały udział w uroczystej dekoracji. Medale na szyjach zawodników zawieszali m.in. piłkarze i trenerzy z klubu organizującego turniej.

 

Ekstra Talent 2018 w liczbach:

 

 

W turniejach bierze udział wielu wychowanków klubowych akademii. Dzięki pracy akademii młodzi piłkarze przechodzą wszystkie szczeble piłkarskiego rozwoju, debiutują w pierwszej drużynie, otrzymują powołania do młodzieżowych kadr narodowych i grają w turniejach w Polsce oraz za granicą. Głównym wyzwaniem pozostaje niewystarczająca baza treningowa i ograniczone środki na cele szkoleniowe. Przedstawiciele akademii klubowych biorący udział w trzech spotkaniach zwracali natomiast uwagę na niewystarczającą sprawność fizyczną ogółu dzieci.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w Warszawie, gdzie gościli przedstawiciele akademii Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok, Wisły Płock i Korony Kielce - więcej informacji o spotkaniu >> Kolejne dwa miały miejsce Zabrzu i we Wrocławiu. Z dziennikarzami spotkali się tam zarządzający akademiami Górnika Zabrze, Zagłębia Sosnowiec, Piasta Gliwice, Wisły Kraków oraz Śląska Wrocław, KGHM Zagłębia Lubin, Lecha Poznań i Miedzi Legnica. Dyrektorzy i trenerzy podsumowali działalność szkoleniową w ich klubach, mówili o infrastrukturze, osiągnięciach, ale i trudnościach, z którymi muszą się mierzyć na co dzień.

Górnik Zabrze może się poszczycić wyjątkowo liczną akademią. W szkółkach zabrzańskiego klubu trenuje ponad tysiąc zawodników. Trening zaczyna się od najmłodszych lat, w klubie działają grupy szkoleniowe przeznaczone już dla czterolatków. Obecnie 27 juniorskich zespołów Górnika występuje w różnych rozgrywkach. Juniorzy odnoszą też sukcesy na arenie międzynarodowej, rywalizując z powodzeniem ze swoimi rówieśnikami z takich klubów jak Manchester City, czy Bayern Monachium. Od momentu powstania Akademii Piłkarskiej w Zabrzu w 2013 roku 20 zawodników wyszkolonych w klubie trafiło do pierwszej drużyny. W zeszłym roku 8 piłkarzy z akademii Górnika dostało powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. W klubie z dziećmi i młodzieżą pracuje 36 trenerów, którzy oprócz prowadzenia treningów dbają także o prowadzenie sportowego trybu życia przez wychowanków. 

Rozwój młodzieży i akademii jest niezwykle istotny dla Zagłębia Sosnowiec, gdzie trenuje 13 zespołów od rocznika 2000 do 2012. Łącznie liczą one 420 zawodników i 26 trenerów. Szkoleniowcy pierwszej drużyny wraz z wyznaczonym do tego koordynatorem, bacznie przyglądają się największym talentom w zespołach juniorskich, po czym regularnie włączają ich do kadry seniorskiej. W obecnych rozgrywkach byli to: Konrad Kumor (2000), Kuba Pawlik (2000) i Michał Kieca (1999) – aktualnie wypożyczony do drugoligowej Skry Częstochowa. Kumor jest także powoływany do kadry U-18 prowadzonej przez Dariusza Dźwigałę. Akademia finansowana jest z miejskiego budżetu i składek członkowskich.

Za osiem grup we własnej akademii odpowiedzialny jest także Piast Gliwice. Na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów do pierwszej drużyny dołączyło siedmiu zawodników z akademii. Piast też wśród klubów z Ekstraklasy uznawany jest za ten, który bardzo umiejętnie wyławia najlepszy talenty z drużyn juniorskich. Wychowanek klubu Radosław Murawski jest obecnie podstawowym piłkarzem walczącego o awans do Serie A największego klubu na Sycylii – Palermo. Sztab szkoleniowy dokonuje co pół roku ocen wszystkich zawodników i wspólnie z koordynatorem i dyrektorem podejmuje decyzje o awansie lub powrocie do odpowiednich zespołów. Wszyscy zawodnicy uczęszczają do klas sportowych w jednej szkole zorganizowanej przez Piasta, a trenerzy nadzorują proces szkolno-wychowawczy. Do kadry U-21 powoływany jest Patryk Dziczek, a do U-20 Denis Gojko.

Wisła Kraków prowadzi klubową akademię złożoną z dziesięciu grup rocznikowych. Łącznie w zespołach Białej Gwiazdy trenuje 205 zawodników. Za największy sukces uznaje się dwukrotne zwycięstwo w grupie D Centralnej Ligi Juniorów U-15 w sezonie 2017/18 i tym samym występ w półfinale Mistrzostw Polski. Klub jest dumny także z posiadania drużyn we wszystkich rozgrywkach CLJ. W pierwszej drużynie zadebiutowali piłkarze z rocznika 2000 – Kacper Laskoś i Patryk Plewka. Zawodnicy spoza regionu trafiają do Akademii Wisły w wieku 13 lat (drużyna U14), natomiast pierwszym kierunkiem poszukiwań jest południowy-wschód i województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie. Zawodnicy grup od rocznika U-13 chodzą do wiślackich klas sportowych, w ramach których trenują w Akademii. Ci spoza Krakowa (od 50 km) mieszkają w internacie, zlokalizowanym w budynku klubowym. Na stałe współpracuje z klubem trzech psychologów, których pracę koordynuje prof. Jan Blecharz. Budżet akademii wynosi ponad 1,5 mln zł.

 

Materiał wideo ze spotkań w Zabrzu i we Wrocławiu:

 

 

Akademia Śląska Wrocław, wyłączając drużynę rezerw, liczy czternaście grup wiekowych. Łącznie trenuje tam 270 juniorów. Od kiedy istnieje akademia, czterech zawodników trafiło do pierwszej drużyny, choć w tej liczbie nie są uwzględnieni piłkarze przebywający w zespołach juniorskich Śląska mniej niż trzy lata. W trakcie poprzedniego sezonu 13 zawodników zostało powołanych do młodzieżowych kadr Polski. Obecnie w klubie pracuje 30 trenerów, a akademia korzysta z obiektów miejskich. Aktualnie klub dysponuje dwiema płytami naturalnymi, choć planowana jest inwestycja w rozbudowę centrum treningowego. Budżet akademii wynosi 2,37 mln zł. Środki pochodzą z dotacji z Gminy Wrocław, składek rodziców, sponsorów i wsparcia z PZPN.

Za jedną z najlepszych akademii w Polsce uznawany jest sektor juniorski w KGHM Zagłębiu Lubin. Trenuje tam 21 grup młodzieżowych od U-7 do U-21. Efektem bardzo dobrej pracy są nie tylko transfery do znanych klubów w zachodniej części Europy, ale również liczne sukcesy osiągane przez drużyny w turniejach i meczach ligowych. Młodzieżowe drużyny KGHM Zagłębia w ostatnich latach mierzyły się z ponad dwustoma zespołami z różnych krajów europejskich. Około 30 zawodników na przestrzeni ostatnich 10 lat trafiło do pierwszego zespołu i gra w KGHM Zagłębiu lub innych klubach. Ponadto tacy zawodnicy jak Jarosław Jach, czy Krzysztof Piątek są zawodnikami odpowiednio Crystal Palace i włoskiej Genoi. Jednym z najlepszych piłkarzy, którzy trenowali w Zagłębiu był Piotr Zieliński – obecnie gwiazdor SSC Napoli i reprezentacji Polski. Klub Zagłębie Lubin S.A posiada dziewięć pełnowymiarowych boisk (dwa sztuczne) i dodatkowe jedno małe. Akademia jest rozbudowana o internat z kompleksowym zapleczem sportowo-socjalnym. Budżet akademii wynosi ok. 6 mln złotych.

Dla poznańskiego Lecha jednym z podstawowych celów funkcjonowania klubu stał się rozwój akademii piłkarskiej. Obecnie złożona jest ona z trzynastu grup szkoleniowych, gdzie trenuje 210 zawodników, którzy pozostają pod ścisłą obserwacją 45 trenerów. Infrastrukturę tworzą dwa sztuczne boiska, dwa stadiony meczowe i cztery płyty treningowe trawiaste. Wszyscy piłkarze Akademii Lecha Poznań we Wronkach są uczniami Zespołu Szkół nr 1, gdzie mieszkają w internacie. Niemal 50 piłkarzy z przeszłością w juniorskich zespołach poznaniaków trafiło później do pierwszej drużyny, bądź innych klubów w Polsce. Piętnastu natomiast stało się bohaterami transferów do drużyn zagranicznych. Budżet akademii wynosi 4 mln złotych i jest finansowany ze źródeł prywatnych. W ostatnim sezonie juniorzy starsi Kolejorza zdobyli mistrzostwo Polski.

Liczna grupa juniorów trenuje w akademii Miedzi Legnica, która składa się z ok. 400 zawodników od 5 do 21 roku życia. Zatrudnionych jest tam 19 szkoleniowców. Piłkarze trenują na trzech boiskach naturalnych i dwóch boiskach o sztucznej nawierzchni. Integralnymi częściami akademii pozostają szkoła i bursa. Z dziećmi pracuje psycholog i pedagog, a w bursie wychowawcy. Działalność akademii jest finansowana ze środków klubu, sponsorów, a także subwencji oświatowych i dotacji miejskich.

 

 

Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze