Superpuchar Włoch nie dla Leona! Porażka Perugii z Trentino

W pierwszym półfinale Superpucharu Włoch siatkarze Sir Safety Conad Perugia przegrali 0:3 z Itas Trentino. Mecz był debiutem Wilfredo Leona w barwach klubu z Perugii. Siatkarze Trentino zmierzą się w niedzielnym finale ze zwycięzcą meczu Cucine Lube Civitanova – Azimut Leo Shoes Modena.

Premierową odsłonę pierwszego półfinału Supercoppa italiana lepiej rozpoczęli siatkarze Trentino (1:4), ale ekipa z Perugii szybko odrobiła straty (7:7). Obie drużyny na przestrzeni seta toczyły wyrównaną walkę, choć przy minimalnej przewadze podopiecznych Angelo Lorenzettiego (14:16). W końcówce seta znów był remis (19:19), później siatkarze Perugii trzymali kontakt z rywalami (22:23), jednak popełnili błędy w dwóch ostatnich akcjach. Najpierw Aleksandar Atanasijević przestrzelił zagrywkę, a w kolejnej akcji Filippo Lanza zaatakował w siatkę, co oznaczało koniec seta (22:25).

W drugiej partii siatkarze Trentino mieli wyraźniejszą przewagę (9:12, 13:16, 14:18). W końcówce siatkarze Lorenzo Bernardiego nie byli już w stanie zmniejszyć dystansu, a dwie decydujące akcje zakończył skutecznymi atakami Aaron Russell (21:25). Set numer trzy znów był bardzo wyrównany. Na pierwszej przerwie, przy zagrywkach Leona, przewagę miała Perugia (8:5), później jednak wynik długo oscylował wokół remisu (20:20). Perugia miała pierwsza piłkę setową (24:23), ale Atanasijević zaserwował w siatkę i w tej sytuacji odsłonę zakończyła gra na przewagi. W niej pomyłka arbitrów (atak Atanasijevicia po bloku zinterpretowano jako autowy) i punktowa zagrywka, którą popisał się Gabriele Nelli przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Trentino (24:26).

W tej sytuacji mistrzowie i zdobywcy Pucharu Włoch nie zagrają w finale Superpucharu. Wystąpi w nim ekipa Trentino i zmierzy się ze zwycięzcą konfrontacji Cucine Lube Civitanova – Azimut Leo Shoes Modena. Leon debiutu w nowych barwach z pewnością nie zaliczy do udanych, choć miał przebłyski w ataku, czy świetną serię w polu zagrywki na początku trzeciego seta. W całym meczu zdobył 15 punktów dla swej drużyny, tyle samo uzyskał Atanasijević.

Sir Safety Conad Perugia-Itas Trentino 0:3 (22:25, 21:25, 24:26)

Perugia: Marko Podrascanin (3), Luciano De Cecco (1), Wilfredo Leon (15), Fabio Ricci (9), Aleksandar Atanasijevic (15), Filippo Lanza (5), Massimo Colaci (libero) oraz Jonah Seif, Gianluca Galassi, Dore Della Lunga, Sjoerd Hoogendoorn, Alessandro Piccinelli. Trener: Lorenzo Bernardi.
Trentino: Luca Vettori (9), Aaron Russell (9), Davide Candellaro (5), Simone Giannelli, Uros Kovacevic (16), Srecko Lisinac (6), Jenia Grebennikov (libero) oraz Maarten Van Garderen, Gabriele Nelli (1). Trener: Angelo Lorenzetti.