Stawiarski: Messich czy Lewandowskich w Polsce jest dużo, trzeba ich tylko znaleźć

Piłka nożna
Stawiarski: Messich czy Lewandowskich w Polsce jest dużo, trzeba ich tylko znaleźć
fot. PAP

"Lionelów Messich czy Robertów Lewandowskich w Polsce jest bardzo dużo, trzeba ich tylko znaleźć" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Kaliszu wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski.

Stawiarski poinformował w Kaliszu o przygotowaniach rządu do wdrożenia w 2019 r. programu sportowego Skaut, którego zadaniem będzie wyszukiwanie utalentowanych w sporcie dzieci. - Dzięki temu programowi będziemy najpierw inwestować w lokalnych nauczycieli wychowania fizycznego i ludzi związanych ze sportem, by w każdej gminie wyszukiwać talenty sportowe - wskazywał.

 

Na tej podstawie następnie - jak tłumaczył - będą tworzone bazy danych uzdolnionych dzieci, które będą kierowane do odpowiednich klubów sportowych w celu kształcenia swoich umiejętności. - Teraz opracowujemy szczegółowe zasady programu i przygotowujemy się do wyliczenia środków na ten cel - zapowiedział Stawiarski.

 

Wiceminister powiedział, że Kalisz pod względem infrastruktury sportowej "bardzo delikatnie istnieje na mapie sportowej Polski".

 

Pola Marsowe na osiedlu Dobrzec w Kaliszu - gdzie odbyła się konferencja - jest miejscem sportowo-rekreacyjnym; znajduje się tam nieczynny basen, boisko i plac zabaw. - Jeżdżę po różnych miejscowościach i ten widok nie jest rewelacyjny, ubogo to wygląda w Kaliszu. Widzę zaniedbany plac, aż prosi się, żeby zrobić piękny projekt na infrastrukturę sportową dla dzieci i młodzieży. Mamy też pieniądze na dofinansowanie remontów basenów i budowę nowych - zaznaczył Stawiarski.

 

Przypomniał, że rząd PiS stawia na rozwój infrastruktury sportowej oraz kształcenie dzieci i młodzieży. W 2018 roku w budżecie było do wykorzystania 518 mln zł. W całej Polsce powstaną place zabaw, boiska wielofunkcyjne i hale sportowe. Ponad 50 mln zł przeznaczono na reaktywację Szkolnych Klubów Sportowych (SKS), a ponad 40 mln zł na dofinansowanie małych klubów, pokrycie kosztów wynagrodzenia trenerów i zakupu sprzętu sportowego. - Trzeba umieć po te pieniądze sięgać - zauważył wiceminister i wskazał na towarzyszącego w konferencji posła PiS Piotra Kaletę, kandydata na prezydenta Kalisza.

 

Stawiarski podkreślił, że potrzebna jest ścisła współpraca rządu i samorządu, "niezależnie od barwy politycznej, bo wtedy mamy efekt synergii, jesteśmy po to, żeby pomagać samorządom".

 

Kaleta zapowiedział, że jako prezydent Kalisza będzie zabiegał o wsparcie rządu na rozbudowę i rozwój infrastruktury sportowej w mieście. Jako przykład wskazał m.in. na potrzebę reaktywacji nieczynnego basenu Delfin na osiedlu Dobrzec i konieczność budowy hali sportowej przy III L.O. im. M. Kopernika. - Liceum mieści się w obiekcie zabytkowym, dlatego samorząd nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć ciężaru tej inwestycji. A przecież można i trzeba skorzystać ze środków ministerstwa - zauważył Kaleta.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze