Igrzyska olimpijskie 2026: kanadyjscy podatnicy popierają kandydaturę... Sztokholmu

Inne
Igrzyska olimpijskie 2026: kanadyjscy podatnicy popierają kandydaturę... Sztokholmu
fot.

Na trzy tygodnie przed referendum, które ma zadecydować o przyszłości starań Calgary do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku, Kanadyjska Federacja Podatników poparła kandydaturę... Sztokholmu.

- Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje Calgary to więcej podatków, więcej długu publicznego i więcej zarządzania centralnego - powiedział dziennikowi "Calgary Herald" dyrektor federacji podatników na prowincję Alberta Franco Terrazzano.

 

Jak dodał, Sztokholm odniósł sukces tam, gdzie Calgary poniosło porażkę: złożył projekt, w którym koszt igrzysk byłby prawie w całości pokryty z prywatnych funduszy, bez odwoływania się do budżetu publicznego.

 

- Gdyby igrzyska odbyły się u nas bez konieczności sięgania do kieszeni podatników, moglibyśmy je wspierać. Niestety tak nie jest - dodał.

 

Z kolei premier prowincji Alberta Rachel Notley zasugerowała, że MKOl powinien sięgnąć do własnego portfela, aby pomóc władzom Kanady zamknąć budżet igrzysk 2026.

 

- Jeśli istnieje dziura w budżecie, to być może MKOl powinien rozważyć, co mógłby dorzucić - powiedziała Notley przy okazji spotkania z przedstawicielami sektora naftowego i gazowego.

 

- Nie ma zbyt wielu ludzi, którzy błagają o olimpiadę - dodała.

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma kłopot z miastami pretendującymi do ogranizacji igrzysk 2026. 9 października oficjalnie zatwierdził trzy kandydatury: Calgary, Sztokholmu oraz Mediolanu wspólnie z Cortina d'Ampezzo. Poparcia MKOl nie uzyskało tureckie Erzurum, a wcześniej z różnych względów wycofały się szwajcarski Sion, Graz/Schladming z Austrii oraz japońskie Sapporo.

 

Jednak 12 października pojawił się znak zapytania przy kandydaturze Sztokholmu. Umowa, zawarta przez sprawującą władzę w stolicy Szwecji koalicję partii centroprawicowych i zielonych, nie przewiduje obciążeń podatników na ten cel.

 

- Punktem wyjścia dla wszystkich naszych partii było zapewnienie, że podatnicy nie zapłacą za zimowe igrzyska - oświadczyła przedstawicielka rządzącej koalicji Karin Ernlund.

 

Referendum w Calgary odbędzie się 13 listopada. Z kolei Mediolan i Cortina d'Ampezzo nie mają pełnych gwarancji finansowych rządu włoskiego.

 

Gospodarz igrzysk 2026 zostanie ogłoszony podczas sesji MKOl 23 czerwca przyszłego roku w Lozannie.

 

Organizatorem najbliższej zimowej olimpiady będzie Pekin w 2022 roku.

mt, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze