PŚ w biathlonie: Kadra seniorek po trudnym zgrupowaniu w Ramsau

Zimowe
PŚ w biathlonie: Kadra seniorek po trudnym zgrupowaniu w Ramsau
fot. PAP

Polskie biathlonistki są już w kraju po dwutygodniowym zgrupowaniu w Ramsau. Prowadząca seniorską kadrę kobiet trenerka Nadia Biłowa przyznała kilka tygodni przed inauguracją sezonu Pucharu Świata, że w Austrii było do wykonania dużo ciężkiej pracy.

W zgrupowaniu udział wzięły: Daria Gembicka (UKS Lider Katowice), Monika Hojnisz, Kamila Żuk, Natalia Tomaszewska (wszystkie AZS AWF Katowice), Joanna Jakieła, Magda Piczura, Karolina Pitoń oraz Kinga Zbylut (wszystkie BKS WP Kościelisko).

 

Grupa seniorek prowadzona przez Biłową oraz jej asystenta Łukasza Słoninę ma za sobą już obozy w Ruhpolding (lipiec), Obertilliach (sierpień) i Oberhofie (wrzesień). Później zawodniczki przeszły serię badań w Hochfilzen, a następnie trenowały w Ramsau.

 

- Tam, gdzie warto jest dojść, nie ma dróg na skróty. Są takie zgrupowania, po których chętnie wracam do domu. Nie tylko dlatego, że to dom, ale przede wszystkim dlatego, że wiem, że tam trochę odpocznę i nabiorę sił na kolejną walkę ze słabościami i gorszymi stronami. Tego typu uczucia włączają się po każdym ciężkim zgrupowaniu, takim jak to minione w Ramsau am Dachstein - przyznała we wpisie na Facebooku najbardziej doświadczona w tej grupie Hojnisz.

 

Biłowa, która opiekuje się kadrą seniorek od kwietnia, jest zadowolona z przygotowań polskiej kadry.

 

- Co prawda w pierwszych dniach ze względu na pogodę zrezygnowaliśmy z kilku treningów na nartach na rzecz zajęć na nartorolkach z kompleksowym treningiem na strzelnicy, ale dziewczyny czuły się dobrze, a praca jaką miały do wykonania na tym obozie była naprawdę ciężka. Jestem jak najdalej od tego, żeby wskazywać, które zawodniczki prezentują się teraz lepiej. Jestem zadowolona z postawy każdej dziewczyny. Widzę postęp, zwłaszcza, że z częścią zawodniczek pracowałam w ubiegłych latach w kadrze młodzieżowej - powiedziała Ukrainka, cytowana w komunikacie Polskiego Związku Biathlonu.

 

W 2019 roku mistrzostwa świata odbędą się w Oestersund. Tradycyjnie to właśnie w Szwecji odbywała się pierwsza runda PŚ, ale tym razem sezon zainaugurowany zostanie w słoweńskiej Pokljuce. To wpłynęło na plany przygotowawcze biało-czerwonych, którzy tuż przed pierwszymi startami wyjadą na zgrupowanie ponownie do Obertilliach (6-25 listopada), a nie do Skandynawii, jak zwykle w ostatnich latach.

- Spodziewam się, że w Obertilliach będzie trenowało sporo reprezentacji. Nie wykluczam, że zorganizowane zostaną jakieś zawody testowe. Jeśli tylko tak się stanie będziemy w nich startować - zapowiedziała Biłowa.

 

Seniorzy prowadzeni przez Adama Kołodziejczyka również trenują w Ramsau, gdzie mają pozostać do soboty. Wcześniej natomiast mieli zgrupowanie w Oberhofie. W tej grupie znaleźli się Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Andrzej Nędza-Kubiniec, Łukasz Szczurek, Tomasz Jakieła i Marcin Szwajnos (wszyscy BKS WP Kościelisko). Dołączyły do nich także trzy zawodniczki: Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Anna Mąka (BKS WP Kościelisko) oraz Kamila Cichoń (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój).

 

Pierwsze zawody Pucharu Świata w sezonie 2018/19 zaplanowano na 2 grudnia w Pokljuce. Mistrzostwa globu w Oestersund odbędą się 7-17 marca.

AZ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze