PlusLiga: ZAKSA wciąż niepokonana!

W spotkaniu 4. kolejki PlusLigi siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali z Treflem Gdańsk 3:0. Podopieczni Andrei Gardiniego – jako jedyna drużyna siatkarskiej ekstraklasy – nie zaznali jeszcze goryczy porażki i umocnili się na czele tabeli.

W pierwszym secie po początkowej przewadze gości (4:6), inicjatywę przejęli siatkarze ZAKSY. Sygnał do ataku dał asem serwisowym Mateusz Bieniek (9:7), gospodarze odskoczyli na trzy oczka (15:12) i choć Trefl zdołał tę stratę odrobić (15:15), końcówka znów należała do kędzierzynian. Dwa błędy siatkarzy Trefla, potem blok gospodarzy pozwoliły ZAKSIE odskoczyć w kluczowym momencie (23:19). Skuteczne ataki  Łukasza Kaczmarka (24:20) oraz Bieńka (25:21) przyniosły miejscowym decydujące punkty.

Drugi set był bardziej zacięty od pierwszego. Co prawda siatkarze ZAKSY rozpoczęli tę partię od mocnego uderzenia (5:1), ale później gra się wyrównała i gdańszczanie odrobili straty, a po asie serwisowym Wojciecha Grzyba uzyskali nawet prowadzenie (10:11). W dalszej części seta oglądaliśmy walkę punkt za punkt, zwieńczoną rywalizacją na przewagi. W niej o sukcesie gospodarzy zadecydowały bloki. Najpierw Sam Deroo zatrzymał Macieja Muzaja, a w kolejnej akcji Bieniek i Brandon Koppers zastopowali Rubena Schotta (24:26).

W trzeciej partii, po wyrównanym początku, przewagę zaczęli budować kędzierzynianie (10:7, 14:10). Siatkarze Trefla nie zamierzali rezygnować. W końcówce wygrali pięć piłek z rzędu i wyszli na prowadzenie (20:21). W dwóch kolejnych akcjach w ataku pomylili się jednak Muzaj oraz Nikola Mijailović (22:21), a kędzierzynianie nie wypuścili już zwycięstwa z rąk. Skuteczny atak Deroo, następnie blok Mateusza Sacharewicza oraz kolejny atak belgijskiego przyjmującego zamknęły tego seta (25:23) i cały mecz.

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (18), Sam Deroo (13) – ZAKSA; Maciej Muzaj (16), Nikola Mijailovic (11) – Trefl. Mimo zwycięstwa gospodarzy, spotkanie miało bardzo wyrównany przebieg, co uwidoczniło się w statystykach. Obie drużyny tak samo punktowały w ataku (41–41) oraz zagrywką (4–4); gospodarze mieli przewagę w bloku (10–5), popełnili też mniej błędów własnych od rywali (18–21). MVP: Łukasz Kaczmarek

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:0 (25:21, 26:24, 25:23)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Łukasz Kaczmarek, Mateusz Sacharewicz, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti – Paweł Zatorski (libero) oraz Brandon Koppers, Przemysław Stępień, Rafał Szymura.
Trefl: Wojciech Grzyb, Marcin Janusz, Nikola Mijailovic, Maciej Muzaj, Piotr Nowakowski, Ruben Schott – Maciej Olenderek (libero) oraz Miłosz Hebda, Szymon Jakubiszak.