Copa Libertadores: River Plate wyeliminowało broniące trofeum Gremio

Piłkarze River Plate Buenos Aires wygrali na wyjeździe z broniącym trofeum Gremio Porto Alegre 2:1 i awansowali do finału Copa Libertadores, południowoamerykańskiego odpowiednika Ligi Mistrzów.

W dwumeczu było 2:2, a argentyński zespół awansował dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe.

Rewanżowe spotkanie miało olbrzymią dramaturgię. Gremio przed tygodniem wygrało 1:0, a w rewanżu objęło prowadzenie w 35. minucie za sprawą trafienia Leonardo. Goście wyrównali dopiero w 81. minucie, na listę strzelców wpisał się Rafael Santos Borre.

W 88. minucie za zagranie piłki ręką sędzia podyktował rzut karny dla River Plate. W dodatku drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył obrońca gospodarzy Matheus Bressan. Na boisku wybuchło zamieszania, a arbiter jeszcze całą sytuację obejrzał dzięki systemowi VAR. Podtrzymał swoją decyzję i doliczył aż 14 minut. "Jedenastkę" wykorzystał Gonzalo Martinez.

Obronić Pucharu Wyzwolicieli nie udało się nikomu od 2001 roku, kiedy po raz drugi z rzędu triumfowało Boca Juniors Buenos Aires.

Jest duża szansa, że po raz pierwszy w finale Copa Libertadores zagrają dwie argentyńskie drużyny. Blisko awansu jest bowiem Boca Juniors, które w pierwszym meczu wygrało u siebie z Palmeiras Sao Paulo 2:0.