Intensywny tydzień przed wyjątkowym turniejem

Zimowe
Intensywny tydzień przed wyjątkowym turniejem
fot. PAP

W najbliższy weekend (9-11.11) reprezentacja Polski w hokeju na lodzie zagra w Gdańsku w mocno obsadzonym turnieju EIHC o Puchar 100-lecia Odzyskania Niepodległości. - Data zawodów jest szczególna, wyjątkowe jest więc trofeum i wyjątkowi rywale - mówi wiceprezes PZHL Mirosław Minkina. Zaznaczył też, że to będzie intensywny tydzień dla kilku reprezentacji naszego kraju.

W Gdańskiej hali Olivia rywalami Polaków będą występujący w Elicie Austriacy, Duńczycy i Norwegowie. W roli selekcjonera gospodarzy zadebiutuje Fin Tomasz Valtonen.

 

- Wiemy, że data zawodów jest szczególna dla wszystkich Polaków, stąd okolicznościowy puchar. W materiałach promujących imprezę pozwoliliśmy sobie dodatkowo wykorzystać element plakatu z 1931 roku, kiedy w Krynicy odbyły się pierwsze w wolnej Polsce hokejowe MŚ. Jego autorami byli ludzie niezwykli: Jerzy Walerian Skolimowski i Stefan Osiecki – artyści, ale i żołnierze – dodał Minkina.

 

Równolegle ze zgrupowaniem seniorów, do Finlandii poleci ekipa SMS PZHL w Katowicach. Młodzi hokeiści będą trenowali w ośrodku Sport Institute of Finland w Vierumaki, który jest oficjalnym centrum szkoleniowym Fińskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

- W planie jest pięciodniowe zgrupowanie, podczas którego zajęcia poprowadzą także miejscowi szkoleniowcy. Chłopcy rozegrają również dwa sparingi. Rywalami będą klubowe fińskie juniorskie drużyny: HPK Academy i KJT Hockey – wyjaśnił dyrektor katowickiej szkoły Adam Fras.

 

Podkreślił, że wśród uczniów są hokeiści rywalizujący o miejsca w polskich reprezentacjach na MŚ U-18 i U-20.

 

Przypomniał, że elementem szerszej współpracy z Valtonenem są konsultacje dla najmłodszych bramkarzy organizowane w Polsce przez trenera golkiperów kadry narodowej seniorów Tommiego Satosaari.

 

Kadra juniorów do lat 18. 7 i 9 listopada rozegra dwa towarzyskie mecze na Słowacji z HK Poprad i HK Dukla Trencin. Ich starsi koledzy (U-20) pojadą z kolei na Ukrainę, gdzie w Bohusławiu zmierzą się z rówieśnikami Ukrainy i Białorusi w ramach międzynarodowego turnieju.

 

Prowadzone przez trenera Ivana Bodnara seniorki zagrają dwukrotnie Łotwą w miejscowości Valmiera, a juniorki wystąpią w międzynarodowym Turnieju Nadziei Olimpijskich o Puchar 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który 9-11 listopada rozegrany zostanie na sosnowieckim Stadionie Zimowym. Polki zagrają kolejno z Hiszpanią, Wielką Brytanią i Węgrami.

 

Zgrupowania poszczególnych reprezentacji rozpoczną się w poniedziałek.

 

- Wszystkich powołanych czeka z pewnością intensywny okres, a dla związku listopad to czas sporych wyzwań organizacyjnych. Mam nadzieję, że wszystko uda się przeprowadzić dobrze, mimo złożonej sytuacji finansowej PZHL – ocenił Minkina.

 

Dla reprezentacji seniorów najważniejszą imprezą sezonu będą mistrzostwa świata Dywizji 1B, które na przełomie kwietnia i maja 2019 rozegrane zostaną w Tallinnie. Rywalami Polaków w walce o jedno miejsce premiowane awansem do Dywizji 1A będą Estonia, Japonia, Ukraina, Rumunia i Holandia. Celem postawionym przed Valtonenem jest powrót na zaplecze Elity, czyli na drugi poziom rozgrywek, z którego biało-czerwoni spadli w kwietniu w Budapeszcie. Po mistrzostwach na Węgrzech pracę stracił poprzedni szkoleniowiec polskiej reprezentacji Kanadyjczyk Ted Nolan.

WŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze