Szef FIFA pod lupą prokuratora

Piłka nożna
Szef FIFA pod lupą prokuratora
fot. PAP

Szwajcarski wymiar sprawiedliwości wyznaczył we wtorek prokuratora do zbadania związków łączących szefa Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianniego Infantino z pierwszym prokuratorem kantonu Valais, o których informował serwis Football Leaks.

Według wielu dzienników europejskich, opierających się na doniesieniach Football Leaks, Infantino miał "zaprosić" prokuratora Rinaldo Arnolda na tegoroczne mistrzostwa świata w Rosji, a wcześniej na kongres FIFA w maju 2016 roku w Meksyku i na organizowany w tym samym miesiącu finał Ligi Mistrzów w Mediolanie.

 

Zadaniem prokuratora śledczego będzie "precyzyjne ustalenie faktów i stwierdzenie, czy podlegałyby one kodeksowi karnego czy też nie" - poinformowało w komunikacie biuro ministerstwa publicznego kantonu Valais, dodając, że podczas śledztwa Arnold zachowa swoje stanowisko.

 

Serwis Football Leaks uzyskał dostęp do maila, w którym Arnold dziękuje szefowi FIFA za bilety dla rodziny na mundial w Rosji. W innym, wcześniejszym mailu prokurator kantonu Valais proponuje Infantino, że się dowie w szwajcarskiej prokuraturze generalnej, czy jego nazwisko figuruje w tzw. Panama Papers, zbiorze poufnych dokumentów z rajów podatkowych, udostępnionym mediom po wycieku z jednej z kancelarii podatkowych w Panamie.

 

Śledztwo nie obejmie innego wątku pojawiającego się w Football Leaks: zaangażowania Infantino w nielegalnym obejściu przez Manchester City, Paris Saint-Germain oraz AS Monaco przepisów Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) dotyczących finansowego fair play. Infantino był sekretarzem generalnym UEFA w latach 2009-16.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie